وضعیت کاربر : مهمان

بازگشت : تایلند

محصولات

|

درباره تایلند

همه چیز درباره تایلند سرزمین لبخند. اقتصاد، تاریخ، دین، فرهنگ، طبیعت، سیاست، مردم،پول،ویزا و هر آنچه که برای آگاهی و سفر به سرزمین پادشاهی تایلند مورد نیازاست.

جهان در کیف

تاریخ کهن و پرافتخار تایلند

تاریخ تایلند که به تمدن نئولیتیک واقع در مکان میراث فرهنگی جهانی یونسکو دوران کنونی در بان چیانگ باز می گردد یک تاریخ کهن و پرافتخار است و مستندات نسبتاً خوبی دارد. در قرون اولیه میلاد مسیح، قبایل مان، خمر و تایی قلمروی این کشور را در مرزهای تایلند امروز تثبیت کردند؛ تمدن دواراواتی بودایی هایی که به زبان مان حرف می زنند در اوایل هزاره نخست راه را برای ظهور امپراتوری انگکور در اوایل هزاره دوم گشود. به هر حال، تا جایی که می دانیم تاریخ تایلند زمانی آغاز شد که حکومت های لان نا ( چیانگ راج / چیانگ مای ) و سوکوتایی، نخستین حکومت های مستقل تایلند، جوامع بسیار پیشرفته ای در نواحی شمالی و مرکزی تایلند در قرون 13 و 14 میلادی به وجود آوردند. حکومت آیوتا، که به شدت تحت تأثیر خمر انگکور بود سرانجام همسایه خود سوکوتایی را فتح کرد و چند سده در طول تاریخ تایلند بر این منطقه مسلط بود. متأسفانه ابتدا چیانگ مای و سپس آیوتا مغلوب مهاجمین برمه ای شدند که پایتخت لان نا را چند سده اشغال کردند و آیوتایا را غارت کردند و حکومت مرکزی تایلند را وادار کردند به نقاط شمالی تر برود و پایتخت جدیدش را در تان بوری در نزدیکی بانکوک تأسیس کند. این پایتخت پس از عمر کوتاه تان بوری ( 1772-1767) از رود کائو پرایا عبور کرد و نخستین پادشاه سلسله فعلی، یعنی راما 1 از سلسله چاکری، پایتخت مدرن بانکوک را برای تجارت در دوره راتاناکازین تاریخ این کشور تأسیس کرد. رهبری هوشمندانه پادشاهان مونکوت ( راما چهارم 1868-1851) و چولالونگ کورن ( راما پنجم 1910-1868) موجب حفظ یک تاریخ درخشان 700 ساله شد که در آن این کشور هرگز رسماً مستعمره قدرتهای بیگانه نشد؛ قرن پر هیاهوی بیستم شاهد تبدیل نظام حکومت به سلطنت مشروطه بود اینک رهبر کشور، پادشاه بهومیبول آدولیادج ( 1946 تا به امروز ) شاه راما نهم از سلسله چاکری است و یک دمکراسی آرام اما تأثیرگذار تحت امر این پادشاه بسیار محبوب اینک در این کشور برقرار است.
6 نظر
جهان در کیف

طبیعت، سواحل و جزایر تایلند

تایلند کشوری است که منابع طبیعی سرشاری دارد از جمله گونه های مختلف گیاهی و جانوری و همچنین این کشور دارای مناطق اکولوژیک متمایزی است. بیش از 100 پارک ملی در تایلند وجود دارد که شامل بیش از 20 پارک ملی دریایی می باشند، هر پارک جاذبه های منحصر به فرد خود، امکانات ویژه و فرصت دیدن حیوانات تایلند را برای بازدیدکنندگان فراهم ساخته است. کسانی که به سفرهای تفریحی، گردش در کوهستان، عکاسی، شکار پرندگان، چادر زدن، غواصی با وسایل مخصوص و یا نزدیک شدن به حیوانات عجیب تایلند علاقمند هستند در تایلند می توانند از گزینه های بسیار زیاد پیش رویشان به دلخواه یک یا چند مورد را انتخاب کنند. بازدیدکنندگانی که به تایلند می آیند با دیدن سواحل تایلند یا یکی از جزایر متعدد این کشور می توانند فرصت استراحت، تجربه کردن یک زندگی دریایی عجیب و یا حتی فرصت فراگیری غواصی با وسایل مخصوص را حاصل کنند. به هر حال، بازدیدکننده ها در تایلند، چه در کنار دریا، جزیره یا پارک ملی می توانند گونه های گیاهی و جانوری منحصر به فرد و مناطق اکولوژیک متمایز را از جنگل های معتدل کوههای شمال و جلگه های مرکزی تایلند گرفته تا دشت های هموار شمال شرق و جنگل های باتلاقی سواحل جنوبی کشف کنند. حیوانات تایلند نه تنها شامل فیل و میمون هستند بلکه خرس و نهنگ ، که بزرگترین ماهی دنیا محسوب می شود را نیز در بر می گیرند.
8 نظر
جهان در کیف

آب و هوا و تنوع فصل‌ها در تایلند

اقلیم تایلند تحت تأثیر باد و باران های موسمی استوایی است و آب و هوای بیشتر نقاط این کشور تقریباً در سراسر سال به طور کلی گرم و مرطوب است. اگرچه فصول تایلند به طور کلی به فصل گرما، فصل سرما و فصل بارندگی تقسیم می شوند اما در واقع هوای تایلند در بیشتر طول سال گرم است. در مناطق مرکزی، شمالی و شمال شرقی تایلند ( استان های محصور در خشکی) سه فصل وجود دارد اما در مناطق جنوبی و ساحلی این کشور فقط دو فصل وجود دارد بنابراین به آسانی می توان آب و هوای تایلند را فهمید و برای سفر در تایلند برنامه ریزی کرد. در استان های داخلی تایلند فصل ها به وضوح تعریف می شوند: بین نوامبر و ماه می هوا غالباً خشک است و فصل سرما و فصل گرما به ترتیب از نوامبر تا فوریه و از مارس تا می هستند. فصل دیگر مناطق داخلی، فصل بارندگی است که از ماه می شروع می شود و تا نوامبر ادامه می یابد و تحت تأثیر بارندگی های موسمی جنوب غرب است، در این فصل در بیشتر مناطق تایلند ، بارندگی در بیشترین حد خود است. منطقه ساحلی جنوب تایلند فقط دو فصل دارد – فصل بارندگی و فصل خشک. خوشبختانه کسانی که برای گذراندن تعطیلات خود در نواحی ساحلی برنامه ریزی می کنند می توانند تقریباً در تمام طول سال یک ساحل آفتابی پیدا کنند زیرا تایلند دارای دو منطقه ساحلی است که فصل بارندگی در آنها متفاوت است. در آندامان یا ساحل غربی، در جایی که پوکت، کرابی و جزایر فی فی قرار دارند باد و باران های موسمی جنوب غربی از آوریل تا اکتبر، طوفان های سنگینی با خود به همراه می آورند اما در خلیج تایلند یا ساحل شرقی آن، در جایی که کوه سامویی، کوه پانگان و کوه تائو قرار دارند بیشتر بارندگی ها بین سپتامبر تا دسامبر رخ می دهند.
4 نظر
جهان در کیف

حکومت پادشاهی و سیاست در تایلند

دولت تایلند براساس یک حکومت سلطنتی مشروطه که بسیار شبیه حکومت انگلستان است اداره می شود و در آن نخست وزیر رئیس دولت پارلمانی است و پادشاه تایلندی که سلطنت را از پادشاه قبلی به ارث برده است به عنوان رهبر کشور عمل می کند. این نوع دولت تایلند از 1932 میلادی به بعد پس از حدود 700 سال حاکمیت بی واسطه سلسله های مختلف پادشاهی برقرار شده است؛ پادشاه فعلی تایلند، عالیجناب بهومبیول آدولیادج - راما نهم(Bhumibol Adulyadej) پادشاهی از سلسله چاکری است که از سقوط آیوتایا به بعد در تایلند سر کار آمد و بنیان گذار دوران راتاکازین است. پادشاه بسیار مورد احترام مردم تایلند، رهبر معنوی و همچنین رهبر این کشور است اما مستقیماً دارای اختیارات سیاسی نیست. دولت تایلند با ائتلاف احزاب سیاسی به ریاست نخست وزیر تشکیل می شود. اگرچه تایلند از زمان سلطنت مشروطه تا کنون کودتاهای متعددی را تجربه کرده است و سیاست تایلند، مناقشه آمیز است اما مردم این کشور به لحاظ سیاسی فعال هستند و ارزش زیادی برای این دمکراسیِ بی تردید بدون اتکاء قائل هستند.
5 نظر
جهان در کیف

زبان تایلندی و شبکه ارتباطات در تایلند

اگرچه در سراسر تایلند به طور گسترده به زبان رسمی تایی سخن گفته می شود اما بسیاری از تایلندی ها به زبان انگلیسی نیز صحبت می کنند و آن را می فهمند و این قبیل افراد بیشتر در بانکوک و مناطق توریستی عمده هستند. از آنجایی که اروپایی ها و سایر مردمان آسیا در زمره بازدیدکنندگان تایلند هستند مهارت های زبانی تایلندی ها شامل دانستن زبان های این کشورها به اندازه های مختلف نیز می باشد. تسلط بر زبان تایلندی دشوار است اما تایلندی ها خوشحال می شوند که به خارجی ها در یادگیری چند واژه کمک کنند. به هر حال، زبان انگلیسی معمولاً یک زبان رایج برای گفتگوهای میان فرهنگی است زیرا تایلندی ها میزبان بازدیدکنندگانی هستند که از نقاط مختلف دنیا به این کشور سفر می کنند. از آنجایی که تعداد زیادی بازدیدکننده به تایلند سفر می کنند سیستم مخابرات و ارتباطات این کشور دارای ویژگی های زیادی شده است که خارجی ها بتوانند به آسانی به این سیستم دسترسی داشته باشند. در خصوص استفاده از تلفن باید بگوییم که تهیه یک سیم کارت در بیشتر فرودگاههای بین المللی امکان پذیر است و در مقصدهایی مانند بانکوک، چیانگ مای و پوکت می توان گوشی های همراه اجاره ای و سیم کارتهای اجاره ای را به آسانی تهیه کرد. کارمندان دفاتر پست معمولاً به زبان انگلیسی صحبت می کنند و در سراسر تایلند دفاتر خدمات اینترنتی وجود دارد که دارای گوشی های Skype مخصوص بازدیدکنندگانی هستند که می خواهند با دوستان و خانواده خود در کشورشان تماس بگیرند. سیستم مخابرات و ارتباطات تایلند یک سیستم مدرن و مناسب برای بازدیدکنندگان است.
2 نظر