وضعیت کاربر : مهمان

پرا نارای راتچانیوت


امتیاز :

| 5 از 3 رای
برای ثبت امتیاز ابتدا لاگین فرمائید

این کاخ در سال های 1665 الی 1677 میلادی زمانی که شاه نارایی کبیر تصمیم گرفت لاپبوری را تبدیل به دومین پایتخت حکومت آیوتایا نماید ساخته شد. اگرچه، این ساختمان ها با مشارکت معماران فرانسوی ساخته شدند اما تأثیر خمرها در آن ها به شدت دیده می شود. این کاخ آمیزه بی نقصی از معماری دنیای غرب و شرق، ترکیب شگرفی از سبک های خمر و اروپایی است.
پس از مرگ شاه نارایی کبیر در سال 1688 میلادی، این کاخ متروکه شد. تا اینکه در زمان حکومت شاه راما چهارم در دوران راتاناکاسین، این کاخ بازسازی شد و نامش به نارای راتچانیوت تغییر یافت.
می توان از طریق پراتو پایاکا، که اینک یکی از پارک های شهر است و در خارج از جاده سوراساک قرار دارد به این کاخ آمد. در این کاخ، چند مجموعه وجود دارد که دارای عمارت هایی هستند که بعضی از آن ها در طول زمامداری شاه نارایی و بقیه در طول زمامداری شاه راما چهارم ساخته شدند.
ساختمان هایی که در طول حکومت شاه نارای کبیر ساخته شدند شامل این موارد هستند:
عمارت چانتارا پایسان: این عمارت که نخستین کاخ شاه نارایی کبیر بود پس از اینکه ایشان اقامتگاه خود را به عمارت سوتا ساوان انتقال دادند تبدیل به یک تالار سخنرانی شد. این واقعیت که این بنا به سبک معماری اصیل تایلندی ساخته شده است نشان می دهد که معماران فرانسوی در مراحل طراحی و ساخت این بنا دخیل نبودند. شاه راما چهارم (شاه مونگکوت دوره راتاناکاسین) در سال 1863 میلادی این بنا را بازسازی کرد. این عمارت زمانی به عنوان تالار ملاقات هیأت مشاورین سلطنتی بود. اینک از آن به عنوان یک تالار برای به نمایش گذاشتن اشیاء هنری و باستانی استفاده می شود به ویژه تمثال های سنگی بودا که به سبک لاپبوری ساخته شده اند، همچنین نقاشی های تاریخی متعلق به دوران شاه نارایی کبیر و اشیاء هنری بودایی متعلق به دوران آیوتایا و راتاناکاسین.
پرا کلانگ ساپارات: این مجموعه در اواخر دهه 1600 میلادی به عنوان یک کاخ برای نگه داری از خزانه سلطنتی و اشیاء دربار که به تجار خارجی فروخته می شدند، مورد استفاده قرار داشت. این بنا معمولاً دوازده عمارت خزانه داری نامیده می شود.
اسطبل اسب ها و فیل ها: این مجموعه در نزدیکی دیوار حائل بین بخش های داخلی و خارجی کاخ قرار دارد.
مخزن آب: این مخزن در زمان حکومت شاه نارای کبیر ساخته شد و آبی که از دریاچه آب شیرین تال چاپسورن، از لوله های سفالی کرم رنگ و خوب طراحی شده می آمد را در خود نگه می داشت. تال چاپسورن دریاچه اصلی بود که آب آشامیدنی ساکنان لاپبوری را تأمین می کرد.
تالار دوسیت ساوان تانایا ماها پراسات: این تالار که به فرمان شاه نارایی کبیر ساخته شد در گذشته به عنوان سالن سخنرانی مورد استفاده قرار می گرفت که شاه نارایی در آن سفیران عالی رتبه خارجی را به حضور خود می پذیرفت. این همان مکانی است که شاه نارایی، شوالیه شامونت، فرستاده لویی 14- پادشاه فرانسه-را به حضور پذیرفت. این تالار با آمیزه بی نقصی از سبک های معماری فرانسوی و تایلندی ساخته شد.
عمارت سوتا ساوان: این عمارت زمانی در وسط یک باغ قرار داشت که به زیبایی با برکه و فواره آراسته شده بود. اینجا همان مکانی است که شاه نارایی کبیر در آن سکنی گزید و در 11 ژوئیه 1688 میلادی از دنیا رفت. به غیر از عمارت، که توسط شاه مونگکوت بازسازی شد فقط می توان آثار فواره ها و تپه هایی که توسط انسان ها ساخته شده بودند را در اینجا دید.
تالار کرایسن سیهارات: این تالار که معمولاً به پرا تینانگ ین معروف است در جزیره در یک دریاچه خشک شده قرار دارد. تال چاپسون در گذشته آب شیرین آشامیدنی اهالی لاپبوری را تأمین می کرد. تالار کرایسن سیهارات به عنوان اقامتگاه شاه نارایی، یسیوعیون و اطرافیان لویی 14 پادشاه فرانسه ، زمانی که برای تماشای ماه گرفتی که در 11 دسامبر 1685 میلادی رخ داد به تایلند سفر کرده بود، مورد استفاده قرار داشت. (یسیوعیون یک فرقه کاتولیک ها که توسط شخصی به نام سن ایگناسیوس لایولا در 1534 میلادی تأسیس شد.)
ساختمان پرا پراتیاپ: یک سری ساختمان دوطبقه پشت اقامتگاه شاه مونگکوت (عمارت پیمان مونگکوت) ساخته شدند که از آن ها به عنوان اقامتگاه افسران دربار استفاده می شد.
اقامتگاه گارد سلطنتی: این اقامتگاه در قسمت ورودی کاخ میانی قرار دارد.
ساختمان پرا کائو هائو: این بنا که توسط شاه نارایی کبیر ساخته شد در جنوب بخش بیرونی کاخ قرار دارد. این بنا که به عنوان تالار سخنرانی خصوصی پادشاهان مورد استفاده قرار می گرفت و به سبک معماری تایلندی ساخته شده بود که از این سبک، اینک تنها می توان بقایای بخش هایی از دیوار آن و نقش و نگارهای تزئینی درها و پنجره های آن را دید.
تالار ضیافت: این تالار که از سه طرف با برکه احاطه شده است برای سرگرم کردن بازدیدکنندگان مهم خارجی ساخته شد. یکی از بقایای این تالار، یک سکوی آجری است که در مقابل تالار قرار دارد و به عنوان صحنه نمایش برای اجرای نمایش سایه ها یا رقص به کار می رفته است این نشان می دهد این مکان زمانی به عنوان یک مجموعه سرگرمی مورد استفاده بوده است.
عمارت پیمان مونگکوت: این عمارت یک ساختمان سه طبقه است که شاه راما چهارم (شاه مونگکوت) وقتی در طول ساخت کاخ، به بازدید از لاپبوری آمده بود در آن اقامت کرد. سه ساختمان دیگر به نام های عمارت سوتا وینیتچای، پایی ساتراکون و اکسون ساتراکوم نیز به این عمارت وصل هستند. همه این ساختمان ها اینک به عنوان دفاتر موزه ملی لوپ بری مورد استفاده قرار دارند.

نحوه رفت و آمد


مقالات مرتبط

طرز تهیه و پخت غذاهای تایلندی

3 نظر

اگرچه جالب بودن طعم و مزه غذاهای تایلندی در حد گران بودن منوی رستوران های تایلندی است اما تهیه و طبخ غذاهای تایلندی کار دشواری نیست. درواقع، طرزپخت غذاهای تایلندی خیلی آسان است البته به شرطی که بتوانید مواد لازم یا جایگزین های مناسب را برای پخت غذای مورد نظرتان تهیه کنید. اگرچه ممکن است تهیه بسیاری از مواد لازم غذاهای تایلندی در خارج از این کشور سخت باشد اما در بسیاری از دستور پخت غذاها، مواد جایگزینی که می توان در این غذاها به کار برد ذکر شده اند و شما با کمی تجربه می توانید یک جایگزین را با خلاقیت در غذای مورد نظرتان به کار ببرید و آن را تبدیل به یک غذای منحصر به فرد برای خود کنید. اگر مواد لازم و طرز پخت غذا را در اختیار داشته باشید تنها چیزی که نیاز دارید سایر وسایل لازم هستند مانند ماهی تاوه چینی و هاون و دسته هاون ( البته اگر بخواهید خودتان چیلی یا سالاد تند مزه مورد نظرتان را درست کنید). دستور پخت های رایج آشپزی تایلندی را در فهرست زیر مرور کنید.

مکان مرتبطی برای این مقاله ثبت نشده استلطفا نظر خود را بنویسید


در حال حاضر هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است

Phra Narai Ratchaniwet

  • یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنجشنبه جمعه شنبه
  •  8:30 تا 16:30
  • موجود نیست
  •  خارج از جاده سوراساک، لاپبوری، تایلند
  • 036411458
  • موجود نیست
  • موجود نیست

محصولات مرتبط

|

جدیدترین مکان ها

بیشتر
کمتر

عضویت در خبرنامه

+