وضعیت کاربر : مهمان

موزه پرابات سومج پرا مونکوت کلاو کائویوها (سانام کان)


امتیاز :

| 5 از 3 رای
برای ثبت امتیاز ابتدا لاگین فرمائید

واقع در چند کیلومتری غرب پرا پاتوم چدی، این مکان حدود 142 هکتار را اشغال کرده است. این کاخ در سال 1907 میلادی به فرمان شاه راما چهارم-زمانی که ولیعهد بود-ساخته شد. پرایا سیلپراسیت بر ساخت این کاخ که ابتدا دو تالار داشت نظارت می کرد: پرا تینانگ پیمان پاتوم و پرا تینانگ اپیروم رودی، این دو تالار هر دو در 27 آگوست 1911 میلادی نام گذاری شدند. بعداً محراب راتاناسینگ که در تالار ساماکی موکامات قرار داشت در 7 ژوئن 1923 میلادی مزین به سایه بان سلطنتی شد.
در طراحی این کاخ از بازسازی پرا پاتوم چدی الهام گرفته شده بود تا رضایت شاه راما ششم جلب شود. پادشاه، ناکان پاتوم را به دلیل فضای باشکوهش، به عنوان یک مکان ایده آل برای استراحت در اوقات فراغت برگزید.
علاوه بر این، شاه راما ششم با یک نگاه استراتژیک تصور می کرد ناکان پاتوم، به دلیل امکان استفاده از آب رودخانه به عنوان یک مسیر آبی، فضای خوبی برای جلوگیری از هجوم دشمن دارد. این تدبیر به دلیل پیامدی در دوره راتاناکاسین اندیشیده شد که در آن، لشکریان فرانسوی بواسطه این رود توانستند با کشتی های جنگی شان در دهانه خلیج تایلند لنگر بیاندازند و راه را ببندند و شاه راما ششم نمی خواست این اتفاق یکبار دیگر تکرار شود. او همچنین قصد داشت کاخ سانام کان را به قلب پایتخت دون تبدیل کند زیرا ممکن بود یک بحران دیگر باز هم رخ دهد.
کاخ سانام کان، منطقه وسیعی را پوشش می دهد در وسط این کاخ یک حیاط بزرگ قرار دارد و دور تا دور آن با جاده های کمربندی و کانال های آب احاطه شده است.
تالارهای زیبایی که در وسط کاخ قرار دارند شامل موارد زیر هستند:
تالار پیمان پاتوم: این نخستین تالاری است که در کاخ سانام کان ساخته شد و به سبک معماری اروپایی بوده و دارای یک بنای دو طبقه است که شاه راما ششم قبل از جلوس به تخت سلطنت در آن اقامت داشت. چند اتاق دیگر در این تالار نیز وجود دارد ازجمله اتاق خواب اعلی حضرت، حمام، سالن غذاخوری، اتاق رختکن و غیره. در این تالار، یک نیمکت دو متری از جنس چوب ساج وجود دارد که شاه راما ششم روی آن یک منظره معجزه آسا از پرا پاتوم چدی دید و بعد این تالار را پرا تینانگ پاتیهان تاسانای (سالنی که شاه در آن معجزه دید) نامید. در حال حاضر، این نیمکت جلوی تالار پوتایساوان در موزه ملی قرار دارد. تالار پیمان پاتوم، اینک بخشی از تالار شهر ناکان پاتوم است.
تالار اپیروم رودی: این یک تالار دو طبقه است که در جنوب تالار پیمان پاتوم قرار دارد. در حال حاضر دفاتر تالار شهر ناکان پاتوم در این تالار قرار دارند.
تالار واچاری رامایا: این یک تالار دو طبقه است که به سبک معماری تایلند ساخته شده است: بام چند طبقه آن با سفال های رنگی روی منار؛ با یک سرمناره قویی شکل روی لبه بام که نماد سر گارودا (پرنده حیات در فرهنگ بودایی، که بدن آن از طلا است، منقار و بال هایش شبیه منقار و بال های عقاب است اما بدنش شبیه بدن انسان می باشد.) است و سرمناره های کوچک دو گوشه سنتوری بام. وقتی شاه راما ششم به سلطنت رسید اینجا اقامتگاه موقت او بود. در حال حاضر این تالار بخشی از تالار شهر است.
تالار ساماکی موکمات: این تالار که به سبک تایلندی ساخته شده است یک متر بالاتر از سطح زمین است و دو ردیف پله در دو طرف آن قرار دارد. این تالار با یک در به تالار واتچاری رومیا متصل می شود. شاه راما ششم از این تالار به عنوان سالن ملاقات استفاده می کرد و دربار او نیز همین جا بود. همچنبن، این تالار به عنوان تئاتر کان (کان یک نمایش تایلندی است که رقصنده ها با زدن ماسک بر چهره آن را اجرا می کنند.) نیز مورد استفاده قرار داشت. پس از پایان اجرای کان، بازیگران می توانستند در سه ایوان اطراف و همچنین روی صحنه، به اجرای تئاترهای خود بپردازند. دو تئاتر دیگر نیز وجود دارد که شبیه هم هستند: تئاتر سوان میساکاوان و تالار کنفرانس مدرسه واچیراوت. در حال حاضر اینجا تالار ملاقات استان ناکان پاتوم است؛ این تالار برای انجام سایر مراسم استانی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
پرا تامناک چالی مونکول اسنا: این ساختمان دو طبقه که در جهت شمال شرق در نزدیک سایر بناها قرار دارد به سبک معماری اروپایی ساخته شده است و گچکاری آن به رنگ کرم کاراملی است و بام سفالی آن به رنگ قرمز است. این بنا هنگام مأموریت های سورگاه یونیت، به عنوان اقامتگاه موقت شاه راما ششم مورد استفاده قرار می گرفت.
پرا تامناک ماری راتچرات بانلانگ: این بنا یک ساختمان چوبی دو طبقه به رنگ قرمز است که در مقابل پرا تامناک چالی مونکول اسنا قرار دارد. این دو با یک مسیر پیاده روی به هم وصل هستند. این مسیر پیاده روی شبیه یک پل دارای سقف، دیوار و پنجره های سراسری به ارتفاع کل دیوار است.
پرا تامناک تابکائو: این یک ساختمان کوچک است که در زمستان ها به عنوان یک اقامتگاه موقت مورد استفاده قرار داشت. در حال حاضر، این بنا پس از نوسازی، به عنوان اقامتگاه معاون فرماندار ناکان پاتوم است. در داخل این ساختمان، یک شومینه قرار دارد و روی دیوار، پرتره شاه راما ششم روی یک تخته سنگ مرمر سفید به صورت سیاه و سفید دیده می شود. زمینی به مساحت 72 هکتار در پشت ساختمان قرار دارد که اینک به عنوان حیاط دانشگاه سیلپاکورن مورد استفاده قرار دارد.
پرا تامناک تاکوان: این ساختمان که با چوب ساج ساخته شده است و بامش از جنس برگ های نخل خرما است مقابل جاده ای که از پرا تامناک تابکائو می آید، کمی آن طرف تر از پرا تامناک ماری راتچرات بانلانگ قرار دارد. این ساختمان ساجی به فرمان راما ششم برای حفظ معماری سنتی تایلند ساخته شد. این ساختمان برای مراسم قدردانی و گاه برای اجرای نمایش های کلاسیک سنتی مورد استفاده قرار می گیرد.
توالای کانائسوان یا زیارتگاه پرا پیکانش: این بنا برای نگه داری از تمثال گانش، خدای هنر هند، ساخته شد. این زیارتگاه در یک مزرعه بزرگ در مقابل کاخ سانام کان و در وسط مجتمع کاخ قرار دارد. این زیارتگاه بسیار مورد احترام است و به عنوان نماد مقدس کاخ سانام کان به شمار می رود.
بنای یادبود یا-لی: این بنا یک تندیس مسی در اندازه واقعی سگ شاه راما، یا-لی است. این یک سگ دو رگه بود که در زندان ناکان پاتوم به دنیا آمد و هنگام بازرسی از این مکان پیدا شد. این سگ بسیار باهوش و وفادار بود و پادشاه آنقدر او را دوست داشت که حسادت دیگران تحریک شد و در نهایت به کشته شدن این حیوان وفادار ختم شد. مرگ این سگ برای شاه راما ششم آنقدر تلخ و غم انگیز بود که فرمان داد یک مجسمه مسی از یا-لی ساخته شود و جلوی پله های پرا تامناک چالی مونکول اسنا نصب شود. همچنین پادشاه شعری نیز برای بزرگداشت یا-لی سرود که درست در پایین مجسمه حک شده است.
علاوه بر این، در مجتمع کاخ سانام کان چند ساختمان مسکونی وجود دارد که اطرافیان پادشاه در آن زندگی می کردند. بعضی از این ساختمان ها ویران شده اند اما بعضی دیگر سالم مانده اند و در شرایط خوبی هستند. اقامتگاه چائو پرایا رامراکوپ که بعداً تاب کاروئن نامیده شد یکی از ساختمان هایی است که هنوز هم در شرایط خوبی قرار دارد و دفتر بهداشت عمومی ناکان پاتوم در آن قرار دارد.
با توجه به بازدیدهای مکرر شاه راما ششم از کاخ سانام کان می توان فهمید که این کاخ بیش از سایر کاخ ها مورد علاقه پادشاه بود. ایشان همیشه در همان زمانی که فعالیت های نظامی یکان سوئر پاه انجام می شدند در این کاخ اقامت می کردند.
پادشاه همیشه از این یکان بازدید می کرد و همچنین فرماندهی فعالیت های یکان را در دست داشت. در حال حاضر، می توان هنوز هم ساختمان هایی را دید که برای خدمت به یکان سوئر پاه ساخته شدند مانند بخش های مسکونی یکان سوار زرهی سوئر پاه و بیمارستان سوئر پاه.
به تازگی بخشی از کاخ سانام کان در حیطه مسئولیت دانشگاه سیلپاکورن و استان ناکان پاتوم قرار گرفته است.

نحوه رفت و آمد


مقالات مرتبط

مکان مرتبطی برای این مقاله ثبت نشده استلطفا نظر خود را بنویسید


در حال حاضر هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است

Phrabat Somdej Phra Monkut Klao Chaoyuhua Museum (Sanam Chan

  • یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنجشنبه جمعه شنبه
  •  9:00 تا 16:00
  • قیمت بلیط ورودی برای هر نفر 50 بات می باشد.
  •  واقع در دو کیلومتری شهر ناکان پاتوم در غرب پرا پاتوم چدی، تایلند
  • 034244236-7
  • موجود نیست
  • موجود نیست

محصولات مرتبط

|

جدیدترین مکان ها

بیشتر
کمتر

عضویت در خبرنامه

+