وضعیت کاربر : مهمان

پارک ملی دریایی جزیره سورین


امتیاز :

| 5 از 2 رای
برای ثبت امتیاز ابتدا لاگین فرمائید

پارک ملی دریایی جزیره سورین یک مجمع الجزایر در دریای اندامان است که در فاصله تقریباً 70 کیلومتری ساحل غربی در کنار مرز تایلند-میانمار قرار دارد. ای پارک دارای 5 جزیره بزرگ است: جزیره سورین نوائه، جزیره سورین تایی، جزیره کای (جزیره تورینلا)، جزیره کلانگ (جزیره پاچامبا) و جزیره ری (جزیره ساتوک).
این پارک در 9 ژوئیه 1981 میلادی به عنوان پارک ملی اعلام شد و شامل جزیره هایی است که جزایر مرجانی زیبا و کم عمق و دسته های گوناگون ماهی های رنگارنگ دارند. در اینجا نقاط خوبی برای غواصی با اسنورکل برای تماشای جزایر مرجانی در مناطق کم عمق، به ویژه در جزیره تورینلا و جزیره پاچامبا وجود دارد. یک نقطه خوب برای غواصی با لوازم کامل، صخره رچیلیو (Richeliu Rock) است که در ده کیلومتری جنوب غربی جزیره سورین قرار دارد. این مکان یک زیستگاه طبیعی مساعد برای ماهی ها و مرجان های رنگارنگ است و در آن نهنگ ها، حیوانات غول آسا و مهربان دریا غالباً دیده می شوند.
بهترین زمان برای بازدید از این منطقه بین نوامبر تا آوریل است اما ماه مه تا اکتبر زمان باد و باران های موسمی است که در آن باران های سیل آسا می بارند و دریا طوفانی و مواج می شود.
جاذبه های تماشایی و جالب این پارک ملی به شرح زیر هستند:
جزیره سورین نوائه و جزیره سورین تایی (Koh Surin Nuea and Koh Surin Tai): دو جزیره متصل به هم هستند که با یک کانال آب از هم جدا شده اند. قایق های کوچک و بزرگ در اطراف این جزایر، در کنار سواحل زیبا و متمایزشان، پراکنده شده اند. دفتر جنگلبانی پارک و یک مرکز خدمات گردشگری، کلبه های ییلاقی، مکان برپایی چادر و اردو زدن و قایق های کرایه ای برای دیدن جزایر گوناگون این ناحیه در جزیره سورین نوائه هستند.
ائو چانگ کات (Ao Chong Khat): در جنوب جزیره سورین نوائه قرار دارد و دارای یک نقطه چادر زدن در یک ساحل ماسه ای سفید و تمیز است که برای شنا کردن و برای غواصی با اسنورکل برای تماشای جزایر مرجانی که انواع و اقسام ماهی های رنگارنگ مانند طوطی ماهی و وراس در آن ها زندگی می کنند جای مناسبی است.
ائو مائه یایی (Ao Mae Yai): نیز در جنوب ماه سورین نوائه قرار دارد و یک خلیج با آب های آرام دارد. این بزرگ ترین جزیره در مجمع الجزایر سورین است که در مناطق کم عمق آن جزایر مرجانی وجود دارند.
ائو سایی ئن (Ao Sai En): در شرق جزیره سورین نوائه واقع شده است و اهالی قایق نشین آن که به چائو لی و یا اهالی موگن معروف هستند، قبایل دریایی هستند که در همین قایق ها زندگی می کنند. آن ها به شمائل های هندی که روی چوب کنده کاری شده اند، ایمان دارند و آن ها را اشیاء مقدس می دانند. هر سال وقتی در آوریل ماه شب چهارده فرا می رسد آن ها دور هم جمع می شوند و به مدت 3 روز به ارواح بزرگان خود ادای احترام می کنند.
ائو لوئک (Ao Luek): در جنوب شرقی جزیره سورین نوائه واقع شده است و دارای جزایر مرجانی است که دسته های ماهی هایی موسوم به کلاون فیش در آب های آن ها شنا می کنند.
ائو چاک (Ao Chak): در شمال جزیره سورین نوائه قرار دارد و یک ساحل ماسه ای نرم و سفید دارد که نقطه خوبی برای غواصی با اسنورکل و تماشای جزایر مرجانی در مناطق کم عمق است.
ائو مایی نگام (Ao Mai Ngam): در غرب جزیره سورین نوائه مقابل خلیج مرکزی قرار دارد. این یک خلیج بزرگ است که انحنای آن در قسمت ساحل بزرگ است و دارای جزایر مرجانی زیبایی است. علاوه بر این، مسیر گردش در طبیعت ائو مای نگام نیز در دل جنگل همیشه بهار در امتداد ساحل نیز وجود دارد که تابلوهای توضیحی در کنار این مسیر 2 کیلومتری که پیمودن آن حدود یک ساعت طول می کشد اطلاعاتی درباره طبیعت این منطقه ارائه می کنند. در امتداد این مسیر می توان گونه های جانوری و گیاهی متنوعی مانند آهوی ختن، میمون لمور، پرندگان نادری چون کبوتر نیکوبار و کبوتر سلطنتی ابلق را دید.
ائو بان (Ao Bon): در شرق جزیره سورین تای قرار دارد وگروه دیگری از مردم موگن و یا چائو لی در آن زندگی می کنند.
ائو پاک کات (Ao Phak Kat): در جنوب جزیره سورین تایی قرار دارد و نقطه مناسبی برای غواصی با اسنورکل و تماشای جزایر مرجانی که مرجان های شاخکی شکل دارند است.
ائو سوتپ (Ao Suthep): در شمال جزیره سورین تایی واقع شده است و جزایر مرجانی زیبایی دارد که با غواصی با اسنورکل می توان آن ها را دید.
برای رفتن به اسکله تاپ لامو (Thap Lamu):
از بانکوک، سوار اتوبوس بانکوک-رانونگ یا بانکوک-سورات تانی شوید و در تقاطع لام کائن، در آمپوئه تایی موآئنگ پیاده شوید. سپس با موتورسیکلت به اسکله تاپ لامو بروید.
ائو تائو (Ao Tao): در شرق جزیره سورین تایی قرار دارد و زیستگاه تعداد زیادی از لاک پشت های دریایی در نزدیکی جزایر مرجانی است. اینجا یک مکان خوب برای غواصی با اسنورکل و تماشای مرجان های نرم و ملخ های دریایی است.
جزیره پاچامبا یا جزیره کلانگ (Koh Pachumba or Koh Klang): در شمال جزیره سورین تایی قرار دارد. این منطقه دارای سواحل سفید ماسه ای نرم و تمیز است و در آب های آن ها جزایر مرجانی دست نخورده و بکری وجود دارد که سفره ماهی دیو (Manta ray) و انواع دیگر سفره ماهی و سایر ماهی های نادر از جمله خرچنگ های دریایی غول آسا در آن ها زندگی می کنند. با توجه به اینکه در زبان تایلندی به خرچنگ دریایی می گویند کانگ مانگکان (پنجه اژدها)، این خلیج را ائو مانگکان می نامند. اینجا مکان تخم گذاری لاک پشت های دریایی نیز می باشد.
جزیره کایی یا جزیره تورینلا (Koh Khai or Koh Torinla): در جنوب جزیره سورین تایی قرار دارد. در شرق این جزیره، یک ردیف طولانی جزیره مرجانی وجود دارد که هنوز هم در وضعیت خوبی هستند بنابراین، مکان خوبی برای غواصی با لوازم کامل هستند.
از مرکز استان پانگ نگا، سوار اتوبوس اسکله تاپ لامو شوید که ترمینال اتوبوسرانی پانگ نگا را ترک می کند، یا سواز اتوبوس بانکوک-سورات تانی یا بانکوک-رانونگ شوید و به تقاطع لام کائن بروید. سپس با موتورسیکلت به اسکله بروید.
از آمپوئه تایی موآئنگ، سوار مینی بوس سانگتائو شوید که در مسیر تایی موآئنگ-تاپ لامو حرکت می کند، یا سوار اتوبوس پوکت-تاکوا، یا اتوبوس پوکت-سورات تانی شوید که از بازار در جاده پتچاکاسم حرکت می کند، بعد در تقاطع لام کائن پیاده شوید. سپس با موتور سیکلت به اسکله بروید.
قایق موتوری یا قایق معمولی به طور دربست: بازدیدکنندگانی به طور گروهی سفر می کنند می توانند در نشانی های زیر برای کرایه کردن قایق معمولی یا قایق موتوری به طور دربست، اقدام کنند:
اسکله کورا بوری، آمپوئه کورا بوری، 60 کیلومتری پارک، این مسیر 4 ساعت به طول می انجامد. برای کرایه کردن قایق، با تلفن 076491378 با پارک ملی دریایی جزیره سورین و با تلفن 076491477-8 با دفتر تفریحگاه منظره سبز کورا بوری تماس بگیرید.
اسکله تاپ لامو، آمپوئه تایی موآئنگ، این سفر 4 ساعت طول می کشد. بازدیدکنندگان می توانند برای کرایه کردن قایق موتوری با هر آژانس مسافرتی که نزدیکشان است تماس بگیرند.
اقامتگاه: در این پارک 16 اتاق ییلاقی وجود دارد که هر اتاق دو نفره است، قیمت هر کلبه ییلاقی در اینجا 2000 بات است. با قیمت شبی 300 الی 450 بات، می توان یک چادر کرایه کرد.
هزینه استفاده از مکان چادر زدن شبی 40 بات است که بازدیدکنندگانی که از چادرهایی که همراه خود آورده اند، استفاده می کنند باید این هزینه را پرداخت کنند. قیمت بلیط ورودی این پارک برای بزرگسالان 400 بات و برای کودکان 200 بات است. برای دیدن مناظر اطراف دو جزیره نیز یک سرویس قایق مهیا است که بلیط آن نفری 60 بات است. کرایه لباس غواصی نیز 150 بات است. برای کسب اطلاعات بیشتر با پارک ملی دریایی جزیره سورین، تامبان مورا تماس بگیرید و یا با آمپوئه کورا بوری، پانگ نگا با تلفن 076491378,076491582 تماس بگیرید و همچنین شماره تلفن 025620760 مربوط به دفتر پارک ملی گیاهان و جانوران وحشی می باشد.

نحوه رفت و آمد


مکان مرتبطی برای این مقاله ثبت نشده استلطفا نظر خود را بنویسید


در حال حاضر هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است

Mu Koh Surin National Park

  • یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنجشنبه جمعه شنبه
  •  0:00 تا 24:00
  • قیمت بلیط ورودی برای هر نفر بزرگسال 500 بات و هر کودک 300 بات می باشد.
  •  تامبان کورا، آمپوئه کورا بوری، پانگ نگا، تایلند
  • 076491378,076491582
  • موجود نیست
  • موجود نیست

محصولات مرتبط

|

عضویت در خبرنامه

+