وضعیت کاربر : مهمان

اقتصاد بازاری سوسیالیست چین


امتیاز :

| 4.33 از 6 رای
برای ثبت امتیاز ابتدا لاگین فرمائید


اقتصاد بازاری سوسیالیست چین، دومین اقتصاد بزرگ دنیا ازنظر تولید ناخالص ملّی اسمی، و بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا ازنظر برابری قدرت خرید، طبق صندوق بین‌المللی پول است، اگرچه اداره‌ی آمار کشور چین این ادعا را نمی‌پذیرد.

چین، تا سال 2005، از بالاترین سرعت رشد اقتصادی در جهان، با میانگین رشد 10 درصد طی 30 سال، برخوردار بود. به دلیل مسائل تاریخی و سیاسی در اقتصاد رو به رشد چین، بخش دولتی چین سهم بیشتری در اقتصاد کشور دارد و بخش خصوصی آن نیز رو به رشد است.

چین، کانون تولید جهان، بزرگ‌ترین اقتصاد تولیدی جهان و نیز بزرگ‌ترین صادر کننده‌ی کالا در دنیاست.

همچنین، بازارهای مصرف چین از سریع‌ترین رشد در جهان برخوردار بوده و این کشور دومین واردکننده‌ی بزرگ کالا در دنیاست. چین، واردکننده‌ی خالص خدمات و کالاهاست.

چین، بزرگ‌ترین کشور بازرگانی دنیاست که نقش بسیار مهمی در تجارت بین‌المللی ایفا می‌کند و در سال‌های اخیر مراودات خود با سازمان‌های تجاری و انجام معاهدات را افزایش داده است. چین، در سال 2001، عضو سازمان تجارت جهانی شد. همچین، چین با چند کشور موافقت نامه‌های تجاری آزاد منعقد کرده که عبارت‌اند از موافقتنامه تجاری آزاد چین - استرالیا، موافقتنامه تجاری آزاد چین - کره‌ی جنوبی، منطقه‌ی آزاد تجاری آ سه آن - چین، سوئیس و پاکستان.

طبق برآورد صندوق بین‌المللی پول و بر مبنای درآمد به ازای هر نفر، چین رتبه‌ی 77 را ازنظر تولید ناخالص ملّی اسمی و رتبه‌ی 89 را ازنظر تولید ناخالص ملی (برابری قدرت خرید) کسب کرده است. استان‌های واقع در مناطق ساحلی چین، به صنعتی شدن هرچه بیشتر تمایل دارند، در حالی که مناطق داخلی کشور کمتر پیشرفت کرده‌اند. با افزایش اهمیت اقتصادی چین، توجه به ساختار و سلامت اقتصاد نیز بیشتر شده است.

به منظور اجتناب از هزینه‌های بلندمدت اجتماعی - اقتصادی آلودگی محیط زیست در چین، نیکلاس استرن و فرگوس گرین از انستیتوی پژوهش تحولات اقلیمی و محیط زیست گرانتام پیشنهاد داده‌اند که اقتصاد چین به سمت صنایع پیشرفته‌تر با فن آوری پیشرفته، کاهش سوخت‌های فسیلی و تخصیص بیشتر دارایی ملی به نوآوری و تحقیق و توسعه جهت رشد اقتصادی پایدار سوق داده شود تا بتواند از آسیب‌های صنایع سنگین بکاهد. این پیشنهاد، با اهداف برنامه‌ریزی حکومت مرکزی مطابقت دارد.

رویای چینی شی جین پینگ (Xi Jinping)، دستیابی به "دو صدمین سال" توصیف شده است: هدف مادی چین که تبدیل‌شدن به "جامعه‌ای نسبتاً مرفه" تا سال 2021 یعنی صدمین سال تأسیس حزب کمونیست چین است، و هدف مدرنیزه کردن چین که به معنای تبدیل آن به کشوری کاملاً پیشرفته تا سال 2049، یعنی صدمین سال بنیانگذاری جمهوری خلق است.

جهانی شدن اقتصاد چین همچنان بر پیش بینی‌های اقتصادی استاندارد تأثیر می‌گذارد که این پیش بینی به‌طور رسمی در چین، ازنظر شاخص مدیران خرید در سال 2005، ارائه شد. در آغاز دهه 2010، چین تنها کشور آسیایی بود که تولید ناخالص ملّی آن (برابری قدرت خرید) بیش از 10 تریلیون دلار (همانند ایالات متحده و اتحادیه‌ی اروپا) است. با رشد اقتصادی چین، ارزش رنمینبی نیز افزایش می‌یابد و روند لازم برای جهانی شدن را در پیش می‌گیرد. اقتصاد چین به تازگی، زیرساخت بانک سرمایه گذاری در آسیا را در سال 2015 آغاز کرده است.

چین به دلیل تجارت ناعادلانه، شامل کاهش غیرواقعی ارزش پول، سرقت مالکیت معنوی، حمایت از محصولات داخلی و جانبداری محلی به سبب انحصار تک حزبی حزب کمونیست چین با سوسیالیسم مختص به چین، از سوی رسانه‌های غربی مورد انتقاد قرارگرفته است.

تا سال 2015، صحبت از " کند کردن" اقتصاد چین بود، اما این واژه به معنای کند کردن سرعت رشد اقتصادی بود نه رکود اقتصادی. این نقصان، در مناطق صنعتی، به‌صورت ظرفیت مازاد در صنایع پایه مانند فولاد و سیمان، و در صنایع خودروسازی به‌صورت کاهش فروش نمایانگر شد.


مقاله مرتبطی برای این مقاله ثبت نشده است

مکان مرتبطی برای این مقاله ثبت نشده استلطفا نظر خود را بنویسید


اجناس چینی در جهان معروف هستند و بازار های مختلفی در کشورهای جهان دارند ، یکی از دلایل رشد اقتصاد در چین همینه

نام فرستنده : سارا تاریخ ارسال : 1395/3/26

در کل چینی ها در زمینه اقتصاد بسیار قوی هستند و یکی از قدرت های اقتصادر در جهان می باشند و این موقعیت چینی ها به خاطر سیاست هایی که در کسب و کار استفاده می کنند

نام فرستنده : مهدی تاریخ ارسال : 1395/4/14

جدیدترین مقالات

بیشتر
کمتر

محصولات مرتبط

|

جدیدترین مکان ها

بیشتر
کمتر

عضویت در خبرنامه

+