وضعیت کاربر : مهمان

سال نوی ویتنامی یا عید تت


امتیاز :

| 5 از 1 رای
برای ثبت امتیاز ابتدا لاگین فرمائید

نام انگلیسی: Tet Nguyen Dan

زمان برگزاری: بین هفته‌ی آخر ژانویه تا هفته‌ی سوم فوریه

مکان برگزاری: سراسر ویتنام


جشن سال نو ویتنامی؛ مهم‌ترین تعطیلات ویتنام

زمان آغاز سال نوی قمری در ویتنام معمولاً بین اواخر ژانویه تا اوایل فوریه متغیر است. این جشن از مهم‌ترین تعطیلات ویتنام به شمار می‌رود. تعطیلی رسمی سال نو شامل روزهای اول، دوم و سوم سال در تقویم قمری است، اما ویتنامی‌ها اغلب حدود یك ماه را به جشن گرفتن این رویداد سپری می‌كنند.

در سنت ویتنامی هدف از برگزاری تت شكرگزاری اهالی ویتنام در برابر خدایان به مناسبت فرارسیدن بهار و شكوفا شدن درختان و گل‌ها پس از زمستانی سرد و سخت است. علاوه بر این، فرصتی مغتنم برای اعضای خانواده‌ها فراهم می‌شود تا بتوانند دوباره دور هم جمع شوند، آغاز سالی تازه را به اتفاق جشن بگیرند و با سالی كه گذشت خداحافظی كنند. بهترین چیزهای ممكن برای این تعطیلات آماده و استفاده می‌شود زیرا مردم می‌خواهند اطمینان حاصل كنند كه سالی پررونق و پربركت را آغاز می‌كنند.

آداب و رسوم ویتنامی ها در جشن سال نو تت

تعطیلات تت با نخستین روز سال در تقویم قمری آغاز می‌شود، اما تدارك مقدمات آن از مدت‌ها قبل شروع می‌شود. "تت" كه به معنای فستیوال است، در بین عامه‌ به‌عنوان نام مهم‌ترین رویداد سال در ویتنام پذیرفته شده است. نام كامل این روز تت گوین دان یا فستیوال نخستین روز است. تت هفت روز طول می‌كشد و زمان آن بین هفته‌ی آخر ژانویه تا هفته‌ی سوم فوریه در شب ماه نو است. در این زمان، اعضای خانواده دور هم جمع می‌شوند و تازه‌ شدن سال را جشن می‌گیرند و خوبی‌ها را برای هم آرزو می‌كنند؛ بازگشت ارواح نیاكان را به خانه خوشامد می‌گویند و همه‌ی ویتنامی‌ها یك سال بزرگ‌تر می‌‌شوند - در ویتنام، سن افراد بر مبنای آغاز سال نو محاسبه می‌شود و نه بر اساس سالروز تولد هر شخص.

در روز قبل از تت، فضا پر از هیجانی قابل لمس است كه تا نیمه شب به اوج خود می‌رسد؛ در سال‌های اخیر و پس از ممنوعیت آتش بازی در سال 1995، گرامیداشت آغاز سال نو بسیار آرام‌تر و البته كم‌خطر‌تر از گذشته شده است. در عوض، در همه‌ی شهرهای بزرگ برنامه‌‌ی نمایش آتش بازی برگزار می‌شود.

جشنواره‌ی تت هفت روز پیش از ماه نو و با فستیوال اونگ تائو (Ong Tau)، خداوند خانه و آتشدان آغاز می‌شود (مقارن با بیست و سومین روز پس از ماه دوازدهم). اونگ تائو در طول سال از خانه و امور آن مراقبت می‌كند، ارواح خبیث را از خانه می‌راند و گزارشی از رویدادهای خوب یا بد خانه تهیه می‌كند تا به امپراتور جید ارائه دهد. هر خانواده برای این‌كه اونگ تائو را راضی و خشنود روانه‌ی بهشت كند، همه‌ جای خانه را نظافت می‌كند و پیشكش‌هایی برای او تدارك می‌بیند كه شامل پول توجیبی و یك دست لباس نو نیز می‌شود. اونگ تائو نیمه شب و در اولین لحظه‌ی سال جدید به خانه باز می‌گردد. بازگشت وی و خوشامدگویی به ارواح نیاكانی كه برای شركت در مهمانی به خانه باز می‌گردند، زمینه‌ و دلیل چنین جشن مفصلی‌ست.

باورها اعتقادات ویتنامی ها در شروع سال نو ویتنامی

تت بر مبنای آغاز دوباره‌ای برای سال جدید با كارنامه‌ای پاك و نیت‌های خیر شكل گرفته است. نه تنها خانه‌ها نظافت می‌شوند، بلكه بدهی‌ها نیز پرداخت می‌شوند و هركس از توان مالی كافی برخوردار است، موهای خود را كوتاه می‌كند و لباس‌های تازه نیز می‌خرد. برای جذب ارواح نیك، طلسم‌های خوش شانسی در خانه قرار داده می‌شود كه متداول‌ترین شكل آنها طلسم‌هایی به شكل جوجه خروس یا پیكره‌های سه‌گانه‌ی مذكری به نشانه‌ی ثروت، شادی و طول عمر است. نخستین دقایق و ساعت‌های پس از تحویل سال جدید زمانی مهم و تعیین كننده به شمار می‌روند، زیرا الگوی كل سال پیش رو را تعیین می‌كنند. مردم به‌شدت تلاش می‌كنند تا از دعوا، دشنام دادن و شكستن اشیا لااقل در 3 روز نخست سال اجتناب كنند، زیرا تنها یك واژه‌ی بد می‌تواند تا آخر سال برای خانه و اهالی آن بدشانسی بیاورد. نخستین بازدید كننده‌ی پس از تحویل سال نیز مهم است: مهمان ایده‌آل كسی است كه مورد احترام و ثروتمند باشد و ازدواجی موفق داشته باشد، زیرا رونق و ثروت به خانه می‌آورد. در مقابل، افراد داغدیده، بیكار، حادثه دیده و حتی باردار بدقدم به شمار می‌روند. البته افتخار میهمان اول بودن مسئولیت پردردسری نیز هست: اگر خانواده سال بدی داشته باشد، اولین مهمان مقصر شناخته می‌شود.

اتفاقات جالب در فستیوال تت

عمده‌ترین بخش این فستیوال یك هفته‌ای غذاخوردن است: غذاهای ویژه‌ای مانند ترشی سبزیجات، تخم نیلوفر شیرین شده و میوه‌های شكری در ایام تت صرف می‌شوند و البته مقداری از آنها پیش از خوردن به‌عنوان پیشكشی در محراب خانوادگی قرار داده می‌شود. معروف‌ترین این غذاهای خاص بان چونگ (Banh chung) نام دارد (در جنوب به آن بان تت گفته می‌شود) كه به شكل مربع یا استوانه‌ای قطور از برنج شیرین و چسبناك است و منحصرا برای تت تهیه می‌شود. برنج دور مخلوطی از پوره‌ی لوبیا سبز، چربی خوك و گوشتی كه در سس نوئوك مام (nuoc mam- سس ماهی ترش و شور و شیرین و تند ویتنامی) خوابانده شده پیچیده می‌شود و سپس در برگ درخت موز قرار می‌گیرد و جوشانده می‌شود. برگ‌ها رنگ سبز ملایمی به برنج می‌دهند. بر اساس افسانه‌ها، بیش از دوهزار سال قبل شاهزاده‌ای فقیر از سلسله‌ی هونگ این كیك‌ها را ابداع كرد. پدرش چنان تحت تاثیر سادگی هدیه‌ی فرزند قرار گرفت كه او را به‌عنوان جانشین خود معرفی كرد. تت برای خانواده‌های ویتنامی دوران پرهزینه‌ای به شمار می‌رود. بسیاری از این خانواده‌ها ماه‌ها پس انداز می‌كنند تا بتوانند سال نو را به خوبی آغاز كنند. علاوه بر خرید غذاهای خاص و لباس‌ نو، رسم است كه در پاكت‌های قرمز رنگ به بچه‌ها پول هدیه داده می‌شود كه لی شی (li xi- پول شانس) نام دارد. علاوه بر این، خانه‌ها با شكوفه‌های بهاری تزیین می‌شوند. در هفته‌ی پیش از تت بازارهای گل شهرهای بزرگ را زینت می‌دهند: شكوفه‌های هلو در شمال، زردآلو در هوئه و نارنگی در جنوب. شكوفه‌های آلو و كامكوات (به نشانه‌ی سكه‌های طلا) و غنچه‌های پرجلوه و مدرن رز، كوكب و سوسن نیز محبوب هستند.

مراسم پرستش خدایان آشپزخانه؛ تائو كونگ

یك هفته پیش از شروع سال نو و در روز بیست و سوم آخرین ماه قمری آیین روز شرق (مراسم پرستش خدایان اشپزخانه - تائو كونگ Tao Cong) برگزار می‌شود. باور مردم بر این است كه در این روز، سه خدای آشپزخانه (دو خدای مذكر و یك مونث) به بهشت و به نزد امپراتور جید (نن گوك هوانگ - Ngoc Hoang) می‌روند تا درباره‌ی همه‌ی فعالیت‌های خانه به او گزارش دهند و در شب سال نو باز می‌گردند تا به وظیفه‌ی خود در مراقبت از اعضای خانواده عمل كنند. در هر خانه یك ماهی كول خریداری می‌شود، زیرا این ماهی وسیله‌ی حمل خدایان به بهشت به شمار می‌رود. پس از پایان مراسم ماهی را آزاد می‌كنند.

زمانی که بدهی های باقی مانده از سال کهنه برای ویتنامی ها بدشانسی می آورد

به باور مردم، خدایان آشپزخانه نخستین خدایانی هستند كه زمین را برای ارائه‌ی گزارش ترك می‌كنند و روز بعد سایر خدایان در پی آنها می‌روند. در غیاب همه‌ی خدایان، اهل خانه به نظافت آن می‌پردازند و خانه را با استفاده از لوازم تزیینی بسیاری به طرز زیبایی آذین می‌بندند. این كارها باید پیش از روز سال نو تمام شود، زیرا دیده شدن وسایل نظافت پس از آغاز سال نو به مفهوم جارو كردن و دور ریختن بخت و اقبال خوش تلقی می‌شود. از مقدمات دیگر سال نو تهیه یا خرید اقلام ویژه‌ی تعطیلات تت است (برای مثال: كیك چونگ، كیك دی، سوسیس گوشت خوك، ترشی پیاز، دانه‌ها و میوه‌های شكری) و عمدتا شامل مواد غذایی با قابلیت نگهداری طولانی می‌شود زیرا در تعطیلات تت همه‌ی مشاغل و خدمات به مدت حدود 2 هفته تعطیلند. علاوه بر این همه لباس‌های نو می‌خرند و به افراد خانواده، اقوام و دوستان نیز هدیه می‌دهند. نكته‌ی دیگری كه باید به خاطر داشت این است كه همه سعی می‌كنند قرض و بدهی خود را تسویه كنند، زیرا معتقدند بدهی مانده از سال قبل، بدشانسی می‌آورد.

تات نی ین؛ غذای تمام کننده سال میل کنید

دو شب قبل از سال نو تات نی ین (Tat Nien) به معنای غذایی كه تمام كننده‌ی كل سال است آماده و خورده می‌شود و در حین صرف آن، همه‌ی افراد حاضر تنها خاطرات خوش خود را به یاد می‌آورند و از چیزهای خوب صحبت می‌كنند. شب قبل از سال نو (زائو توآ - Giao Thua) مردم ویتنام جشنی باشكوه دارند كه همه‌ی كشور در آن شركت می‌كند: برخی پای تلویزیون می‌مانند و مراسم زائو توآ را از تلویزیون می‌بینند و برخی برای تماشای مراسم آتش بازی بیرون می‌روند. وقتی ساعت، 12 ضربه می‌نوازد، همه یا در مهمانی‌ها یا در خانه‌ی خود گرد هم می‌آیند و با در آغوش گرفتن یكدیگر همه‌ی ناراحتی‌های گذشته را فراموش می‌كنند و شروعی بهتر برای یكدیگر آرزو می‌كنند.

رنگ قرمز؛ نماد بخت و اقبال پوشش دهنده مراسم عید تت ویتنامی

در روز سال نو نخستین كسی كه به دیدار خانه و اهل آن می‌آید (به این شخص "سرقدم" گفته می‌شود) بسیار مهم است و با دقت بسیار زیادی انتخاب می‌شود زیرا به اعتقاد ویتنامی‌ها بخت و شانس كل سال خانواده در سال نو (تان نی ین- Tan Nien) به این فرد بستگی دارد. پس از آن تا روز سوم یا چهارم تت همه مشغول دید و بازدید با اقوام، دوستان یا همكاران خود هستند و برای یكدیگر شادی، سلامت و موفقیت آرزو می‌كنند. به دلیل این كه در باور مردم، رنگ قرمز نماد بخت و اقبال است، به كودكان پول شانس هدیه می‌دهند كه در پاكت‌های قرمز رنگ كوچك و زیبا گذاشته شده است. علاوه بر این به زیارت پاگودا می‌روند تا برای شروعی خوب در سال جدید دعا كنند.

مثلی در بین ویتنامی‌ها رایج است كه می‌گوید "عید تت پدر روز اول سال نو است، عید تت مادر روز دوم و عید تت معلم روز سوم." مفهوم این مثل این است كه در روز اول سال نو ویتنامی‌ها به بازدید پدر و مادر شوهر می‌روند، در روز دوم با پدر و مادر زن خانواده دیدار می‌كنند و روز سوم را به دیدار با معلمان خود سپری می‌كنند. به‌طور كلی مفهوم تت بازگشت به اصل و ریشه، آرزوهای خوب برای دیگران و شركت در مهمانی‌های رنگین است.


مقاله مرتبطی برای این مقاله ثبت نشده است

مکان مرتبطی برای این مقاله ثبت نشده استلطفا نظر خود را بنویسید


در حال حاضر هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است

جدیدترین مقالات

 1. تبت فرودگاه ناگچو داگرینگ؛ تبت
 2. تبت فرودگاه نگاری گونسا؛ تبت
 3. تبت فرودگاه شیگاتسه پیس؛ تبت
 4. تبت فرودگاه بین المللی میلین نیینگچی؛ تبت
 5. تبت فرودگاه بین المللی کامدو بانگدا؛ تبت
 6. تبت فرودگاه بین المللی گونکار لهاسا؛ تبت
 7. چین فرودگاه بین المللی شی‌آن شیان یانگ؛ چین
 8. چین فرودگاه بین المللی شیامن؛ چین
 9. چین فرودگاه بین المللی ووهان تیانهه؛ چین
 10. چین فرودگاه بین المللی اورومچی دیووپو؛ چین
 11. چین فرودگاه بین المللی چینگدائو لیوتینگ؛ چین
 12. ترکیه فرودگاه قارص هاراکانی؛ ترکیه
 13. ترکیه فرودگاه اسپارتا سلیمان دمیرل؛ ترکیه
 14. ترکیه فرودگاه ارزنجان؛ ترکیه
 15. ترکیه فرودگاه الازیغ؛ ترکیه
 16. ترکیه فرودگاه دیاربکر؛ ترکیه
 17. ترکیه فرودگاه دنیزلی چارداک؛ ترکیه
 18. ترکیه فرودگاه چاناق‌قلعه؛ ترکیه
 19. ترکیه فرودگاه بینگول؛ ترکیه
 20. ترکیه فرودگاه بتمن؛ ترکیه
 21. ترکیه فرودگاه بالیکسیر کوکا سییت؛ ترکیه
 22. ترکیه فرودگاه بالیکسیر؛ ترکیه
 23. ترکیه فرودگاه آیدین؛ ترکیه
 24. ترکیه فرودگاه آلانیا قاضی‌پاشا؛ ترکیه
 25. ترکیه فرودگاه آماسیه مرزیفون؛ ترکیه
 26. ترکیه فرودگاه آغری احمد هانی؛ ترکیه
 27. ترکیه فرودگاه بین المللی ترابزون؛ ترکیه
 28. ترکیه فرودگاه بین المللی شانلی اورفا؛ ترکیه
 29. ترکیه فرودگاه بین المللی سامسون چهارشنبه؛ ترکیه
 30. ترکیه فرودگاه بین المللی نوشهیر کاپادوکیه؛ ترکیه
 31. ترکیه فرودگاه بین المللی مالاتیا ارهاچ؛ ترکیه
 32. ترکیه فرودگاه بین المللی ظفر؛ ترکیه
 33. ترکیه فرودگاه بین المللی قونیه؛ ترکیه
 34. ترکیه فرودگاه بین المللی قیصریه ارکیلت؛ ترکیه
 35. ترکیه فرودگاه بین المللی صبیحه گوکچن؛ ترکیه
 36. ترکیه فرودگاه بین المللی آتاتورک؛ ترکیه
 37. ترکیه فرودگاه بین المللی اگوزلی غازی عینتاب؛ ترکیه
 38. ترکیه فرودگاه بین المللی ارزروم؛ ترکیه
 39. ترکیه فرودگاه بین المللی دالامان؛ ترکیه
 40. ویتنام معرفی مختصر فرودگاه های داخلی ویتنام
 41. ویتنام فرودگاه بین‌المللی دانانگ؛ ویتنام
 42. ویتنام فرودگاه بین‌المللی نوا به؛ ویتنام
 43. ویتنام فرودگاه بین‌المللی تان سون نهات؛ ویتنام
 44. سنگاپور فرودگاه سلتر سنگاپور
 45. سنگاپور فرودگاه بین المللی چانگی سنگاپور
 46. فیلیپین فرودگاه بین المللی ایلوئیلو؛ فیلیپین
 47. فیلیپین فرودگاه بین المللی لائواگ؛ فیلیپین
 48. فیلیپین فرودگاه بین المللی کالیبو؛ فیلیپین
 49. فیلیپین فرودگاه بین المللی فرانسیسکو بانگوی؛ فیلیپین
 50. فیلیپین فرودگاه بین المللی ماکتان - سیبو؛ فیلیپین
 51. فیلیپین فرودگاه بین المللی دیوسدادو ماکاپاگال (کلارک)؛ فیلیپین
 52. فیلیپین فرودگاه بین المللی نینوی آکوئینو؛ فیلیپین
 53. هندوستان فرودگاه کازی نزرول اسلام؛ هند
 54. هندوستان فرودگاه کوچ بیهار؛ هند
 55. هندوستان فرودگاه بهالا؛ هند
 56. هندوستان فرودگاه الله آباد؛ هند
 57. هندوستان فرودگاه گوراکپور؛ هند
 58. هندوستان فرودگاه غیرنظامی کانپور؛ هند
 59. هندوستان فرودگاه پانتنگر؛ هند
 60. هندوستان فرودگاه جولی گرنت؛ هند
 61. هندوستان فرودگاه بهارکوت؛ هند
 62. هندوستان فرودگاه آگرتلا؛ هند
 63. هندوستان فرودگاه نادیرگول؛ هند
 64. هندوستان فرودگاه بگومپت؛ هند
 65. هندوستان فرودگاه توتی کورین؛ هند
 66. هندوستان فرودگاه سالم؛ هند
 67. هندوستان فرودگاه پاتانکوت؛ هند
 68. هندوستان فرودگاه سهنول؛ هند
 69. هندوستان فرودگاه باتیندا؛ هند
 70. هندوستان فرودگاه پودوچری؛ هند
 71. هندوستان فرودگاه اوتکلا؛ هند
 72. هندوستان فرودگاه هیراکود؛ هند
 73. هندوستان فرودگاه برهامپور؛ هند
 74. هندوستان فرودگاه دیماپور؛ هند
 75. هندوستان فرودگاه لنگپوی؛ هند
 76. هندوستان فرودگاه بالجک؛ هند
 77. هندوستان فرودگاه شیلانگ؛ هند
 78. هندوستان فرودگاه ناواپارا؛ هند
 79. هندوستان فرودگاه جهارسوگودا؛ هند
 80. هندوستان فرودگاه غیرنظامی خاجوراهو؛ هند
 81. هندوستان فرودگاه جبالپور؛ هند
 82. هندوستان فرودگاه دیوی اهیلیابای هولکار؛ هند
 83. هندوستان ترمینال هوایی راجماتا ویجایا راج سیندیا؛ هند
 84. هندوستان فرودگاه آگاتی؛ هند
 85. هندوستان فرودگاه کویلون؛ هند
 86. هندوستان فرودگاه میسور؛ هند
 87. هندوستان فرودگاه هوبلی؛ هند
 88. هندوستان فرودگاه بلگائوم؛ هند
 89. هندوستان فرودگاه نظامی جاکور؛ هند
 90. هندوستان فرودگاه سوناری؛ هند
 91. هندوستان فرودگاه دانباد؛ هند
 92. هندوستان فرودگاه کوشک باکولا ریمپچ؛ هند
 93. هندوستان فرودگاه جامو؛ هند
 94. هندوستان فرودگاه شیملا؛ هند
 95. هندوستان فرودگاه گاگال؛ هند
 96. هندوستان فرودگاه کارنال؛ هند
 97. هندوستان فرودگاه هیسار؛ هند
 98. هندوستان فرودگاه سورات؛ هند
 99. هندوستان فرودگاه راجکوت؛ هند
 100. هندوستان فرودگاه پوربندر؛ هند
 101. هندوستان فرودگاه جام نگر؛ هند
 102. هندوستان فرودگاه باونگر؛ هند
 103. هندوستان فرودگاه کاندلا؛ هند
 104. هندوستان فرودگاه بوج؛ هند
 105. هندوستان فرودگاه هارنی سیویل؛ هند
 106. هندوستان فرودگاه سفدرجونگ؛ هند
 107. هندوستان فرودگاه دیو؛ هند
 108. هندوستان فرودگاه سوامی ویوکاناندا؛ هند
 109. هندوستان فرودگاه رایگار؛ هند
 110. هندوستان فرودگاه بیلاسپور؛ هند
 111. هندوستان فرودگاه تزپور؛ هند
 112. هندوستان فرودگاه سیچار؛ هند
 113. هندوستان فرودگاه لیلاباری؛ هند
 114. هندوستان فرودگاه جورهت؛ هند
 115. هندوستان فرودگاه دایبروگار؛ هند
 116. هندوستان فرودگاه پاسیگات؛ هند
 117. هندوستان فرودگاه آلونگ؛ هند
 118. هندوستان فرودگاه ویجایاوادا؛ هند
 119. هندوستان فرودگاه تیروپاتی؛ هند
 120. هندوستان فرودگاه راجاهموندری؛ هند
 121. هندوستان فرودگاه کاداپا؛ هند
 122. هندوستان فرودگاه آگرا؛ هند
 123. هندوستان فرودگاه جیپور؛ هند
 124. هندوستان فرودگاه بین المللی لوکپریرا گوپیناز بوردولوئی؛ هند
 125. هندوستان فرودگاه بین المللی ویر سوارکار؛ هند
 126. هندوستان فرودگاه بین المللی کلکته نتاجی سوباش چاندرا بوز؛ هند
 127. هندوستان فرودگاه بین المللی لعل بهادر شاستری؛ هند
 128. هندوستان فرودگاه بین المللی چودری چاران سینگ؛ هند
 129. هندوستان فرودگاه بین المللی راجیو گاندی؛ هند
 130. هندوستان فرودگاه بین المللی تیروچیراپالی؛ هند
 131. هندوستان فرودگاه بین المللی مادورای؛ هند
 132. هندوستان فرودگاه بین المللی کویمباتور؛ هند
 133. هندوستان فرودگاه بین المللی چنای؛ هند
 134. هندوستان فرودگاه بین المللی چیپور؛ هند
 135. هندوستان فرودگاه بین المللی سری گورو رام داس جی؛ هند
 136. هندوستان فرودگاه بین المللی بیجو پاتنایک؛ هند
 137. هندوستان فرودگاه بین المللی ایمپال؛ هند
 138. هندوستان فرودگاه بین المللی دکتر باباساهب آمبدکار؛ هند
 139. هندوستان فرودگاه بین المللی چاتراپاتی شیواجی؛ هند
 140. هندوستان فرودگاه بین المللی راجا بهوجا؛ هند
 141. هندوستان فرودگاه بین المللی تریواندروم؛ هند
 142. هندوستان فرودگاه بین المللی کالیکوت؛ هند
 143. هندوستان فرودگاه بین المللی کوچین؛ هند
 144. هندوستان فرودگاه بین المللی منگلور؛ هند
 145. هندوستان فرودگاه بین المللی کمپگودا؛ هند
 146. هندوستان فرودگاه بین المللی سرینگر؛ هند
 147. هندوستان فرودگاه بین المللی سردار ولابهبهی پتل؛ هند
 148. هندوستان فرودگاه بین المللی گوا؛ هند
 149. هندوستان فرودگاه بین المللی ایندیرا گاندی؛ هند
 150. هندوستان فرودگاه بین المللی گایا؛ هند
 151. هندوستان فرودگاه بین المللی لوکپریا گوپیناژ بوردولوئی؛ هند
 152. هندوستان فرودگاه بین المللی بوگاپورام؛ هند
 153. هندوستان فرودگاه بین المللی ویساکاپاتنام؛ هند
 154. ویتنام فعالیتهای سرگرمی و آموزشی برای گردشگران در ویتنام
 155. ویتنام گردش در ویتنام با تورهای غذا و نوشیدنی
 156. ویتنام فعالیتهای فرهنگی و بازدید از جاذبه های فرهنگی ویتنام
 157. ویتنام سفرهای تفریحی با قایق در دلتای رودخانه مكونگ
 158. ویتنام مسابقه بین المللی آتش بازی دانانگ
 159. ویتنام رویداد دوسالانه‌ی فرهنگی هوئه در ویتنام
 160. ویتنام هفته گردشگری هالونگ
 161. ویتنام فستیوال بزرگ قوم خمر در ویتنام؛ اوك اوم بوك
 162. ویتنام ادای احترام به درگذشتگان در فستیوال كاته ویتنام
 163. ویتنام فستیوال كئو پاگودا در ویتنام
 164. ویتنام فستیوال و مراسم مسابقه گاوها در شهرهای ویتنام
 165. ویتنام فستیوال نیمه پاییز در ویتنام
 166. ویتنام طرز تهیه و پخت نودل سرخ شده با بوك چوبی و گوشت گوساله
 167. ویتنام طرز تهیه و پخت فو با تاس كباب گوساله
 168. ویتنام دانستنی‌های جالب درباره فست فودها در ویتنام
 169. ویتنام استفاده از چاپ استیك در فرهنگ غذایی ویتنام
 170. ویتنام ادویه های رایج در آشپزی ویتنامی
 171. ویتنام فرهنگ غذایی مردم ویتنام
 172. ویتنام فست فودهای بین المللی و بومی ویتنام
 173. ویتنام میوه‌های جالب و منحصر به فرد استوایی در ویتنام
 174. ویتنام برگزاری مراسم عروسی و ماه عسل در ویتنام
 175. ویتنام مدیتیشن و یوگا در خلوت‌گاه‌های بکر و بی نظیر ویتنام
 176. ویتنام فعالیت های تندرستی، اسپا و آب گرم در ویتنام
 177. ویتنام تورها و گشت های پرنده نگری در ویتنام
 178. ویتنام نه منطقه برتر برای راهپیمایی در بهشت رویایی ویتنام
 179. ویتنام طبیعت گردی و تجربه سفر سبز در ویتنام
 180. ویتنام تجربه گلف در ویتنام
 181. ویتنام صخره نوردی در صخره های آهکی خلیج ‌هالونگ
 182. ویتنام آنچه که باید درباره نوشیدنی های ویتنامی بدانید
 183. ویتنام آنچه که باید درباره غذاهای ویتنامی بدانید
 184. ویتنام انواع اقامتگاه کاندو، آپارتمان و عمارتهای تجهیز شده در ویتنام
 185. ویتنام شرایط استفاده از خانه های اجاره ای در ویتنام
 186. ویتنام ویلاها و کلبه های ساحلی و جنگلی از بهترین اقامتگاه های ویتنام
 187. ویتنام سفر به ویتنام با قایق
 188. ویتنام سفر به ویتنام با خودرو
 189. ویتنام سفر به ویتنام با قطار
 190. ویتنام سفر به ویتنام با هواپیما
 191. ویتنام خدمات پستی در ویتنام
 192. ویتنام شبکه تلفن و ارتباطات در ویتنام
 193. ویتنام زبان و الفبای ویتنامی
 194. ویتنام سیاست داخلی و خارجی ویتنام
 195. ویتنام اقتصاد نو ظهور و رو به توسعه ویتنام
 196. هندوستان بهترین و جذاب‌ترین مسیرهای رانندگی در هند
 197. هندوستان بهترین و جذاب‌ترین مسیرهای سفر با قطار در هند
 198. هندوستان سفر در جنوب هند تجربه‌ای دلپذیر از فرهنگی غنی و غذاهای دلپذیر
 199. هندوستان برنامه سفر از شمال شرق هند به نپال و بازدید از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی آن
 200. هندوستان برنامه سفر راجستان؛ سفر در شمال فرهنگی هند
 201. هندوستان برنامه سفر مثلث طلایی و ویژگی های برجسته راجستان در هند
 202. هندوستان بازدید از گنجینه های طبیعی کانگچنزونگا و بهترین مناظر از قله‌های برفی هیمالیا
 203. هندوستان گشت و گذار در صومعه های لاداخ و بازدید از قله‌های برفی هیمالیا در شهر لِه
 204. هندوستان تور هند واقعی؛ بازدید از شهرهای تاریخی و پارک‌های ملی بکر هند
 205. هندوستان برنامه سفر بازدید بنگلور و میسور و پارک‌های ملی جنوب هند
 206. هندوستان ورزش‌ها و فعالیت‌های ماجراجویانه آبی برای گردشگران در هند
 207. هندوستان ورزش‌ها و فعالیت‌های ماجراجویانه زمینی و هوایی برای گردشگران در هند
 208. هندوستان فعالیت‌های سرگرمی و آموزشی برای گردشگران در هند
 209. هندوستان جشن پوشکار ملا و نمایشگاه سالیانه شتر پوشکار در هند
 210. هندوستان فستیوال سراوانی ملا؛ مشهورترین جشن 30 روزه در معبد دوگهار در هند
 211. هندوستان فستیوال دیوالی؛ جشنواره نورها در هند
 212. هندوستان جشن دوسرا؛ محبوب‌‌‌‌‌ترین فستیوال در سراسر هند
 213. هندوستان جشن گانش چاتورتی در هند
 214. هندوستان جشن جانماشتامی؛ روز تولد کریشنا معروف‌ترین خدای هندوها در هند
 215. هندوستان روز استقلال هند
 216. هندوستان فستیوال آمارنات یاترا در هند
 217. هندوستان فستیوال مارها یا ناگ پانچامی؛ مراسمی به احترام مار سبز افسانه‌‌‌‌ای هزار سر در هند
 218. هندوستان جشن پیمان خواهری و برادری رخشا بندان در هند
 219. هندوستان فستیوال تیج؛ پیام آور فصل باران در هند
 220. هندوستان سفر در داخل هند با هواپیما
 221. هندوستان اطلاعات گمرک و مهاجرت در سفر به هند
 222. هندوستان اطلاعات ویزا و گذرنامه در سفر به هند
 223. هندوستان شرکت های هواپیمایی که به هند پرواز دارند
 224. هندوستان سفر به هند با اتوبوس
 225. هندوستان سفر به هند با خودرو
 226. هندوستان سفر به هند با قطار
 227. فیلیپین طراح مد فیلیپینی فرانسیس لیبیران؛ طراحی بهترین لباس‌های شب
 228. فیلیپین طراح مد فیلیپینی میچ دالچی؛ دختری که کلاه‌های زیادی می پوشد
 229. فیلیپین طراح مد فیلیپینی اِزرا سانتوس؛ آیکون مُد دبی
 230. فیلیپین طراح مد فیلیپینی پویی کویینونِس پروژه‌ی مُد بیلیبید
 231. فیلیپین طراح مد فیلیپینی مونیک لوئیلیِر طراح لباس عروسی محبوب هالیوود
 232. فیلیپین طراح مد فیلیپینی مایکل کینکو؛ طراح استثنایی آسیا
 233. فیلیپین رویدادها و فستیوال‌های فیلیپین در ماه ژانویه - بخش اول
 234. فیلیپین طرز تهیه و پخت بیکو فیلیپینی
 235. فیلیپین طرز تهیه و پخت مورکون فیلیپینی
 236. فیلیپین طرز تهیه و پخت بیف مکادو فیلیپینی
 237. فیلیپین طرز تهیه کرم کارامل به سبک فیلیپینی
 238. فیلیپین طرز تهیه و پخت کاره کاره فیلیپینی
 239. فیلیپین طرز تهیه و پخت بیف کالدرتا فیلیپینی
 240. فیلیپین محدودیت های غذایی و غذاهای حلال در فیلیپین
 241. فیلیپین سبک غذایی فیلیپینی‌ها و رژیم خوراکی ساده و کارآمد
 242. فیلیپین فرهنگ غذایی رایج در میان فیلیپینی ها
 243. فیلیپین آنچه که باید درباره نوشیدنی‌های غیر الکلی فیلیپینی بدانید
 244. فیلیپین تنوع میوه‌های استوایی و دسرهای هیجان انگیز در فیلیپین
 245. تبت مسابقات اسب دوانی در جشن سال نوی تبتی
 246. تبت برنامه سفر گشت و گذار در دشت‌های وسیع و مرتفع گانان لاین در تبت
 247. تبت ماجراجویی‌ها در هزو؛ محل اتصال دشت‌های مرکزی و منطقه تبتی آمدو
 248. تبت برنامه سفر بازدید از شهرهای لینکسیا و زیایهی در تبت
 249. تبت برنامه سفر تمدد اعصاب در مراتع سبز جنوب گانسو؛ تبت
 250. تبت برنامه سفر بازدید از صومعه‌های شیگاتسه؛ دومین شهر بزرگ تبت
 251. تبت گشت و گذار در داتونگ؛ بخش خودمختار کینگهای چین
 252. ترکیه تور پیاده روی در شهر جدید استانبول - بخش دوم
 253. ترکیه تور پیاده روی در شهر جدید استانبول - بخش اول
 254. ترکیه تور پیاده روی در بازارهای استانبول- بخش دوم
 255. ترکیه تور پیاده روی در بازارهای استانبول- بخش اول
 256. ویتنام پاسخ به سوالات رایج درباره اطلاعات کاربردی در ویتنام
 257. ویتنام پاسخ به سوالات رایج درباره نیازمندی های خاص در سفر به ویتنام
 258. ویتنام پاسخ به سوالات رایج درباره رویدادها و فستیوالهای ویتنام
 259. ویتنام پاسخ به سوالات رایج درباره غذاها و فرهنگ ویتنامی
 260. ویتنام پاسخ به سوالات رایج درباره جاذبه های گردشگری و سرگرمی ها در ویتنام
 261. ویتنام پاسخ به سوالات رایج درباره بهداشت و امنیت در ویتنام
 262. ویتنام پاسخ به سوالات رایج درباره دانگ ویتنام و موضوع پول
 263. ویتنام پاسخ به سوالات رایج درباره اقامتگاه ها و هتل های ویتنام
 264. ویتنام پاسخ به سوالات رایج درباره سفر در داخل ویتنام
 265. ویتنام پاسخ به سوالات رایج درباره فرودگاه های ویتنام
 266. ویتنام پاسخ به سوالات رایج درباره ویزا و گمرک ویتنام
 267. ویتنام پاسخ به سوالات رایج و اطلاعات بیشتر درباره ویتنام
 268. ویتنام كونگ چی؛ برندی مطرح در لباس‌های باشکوه شب
 269. ویتنام داگما؛ برندی ویتنامی از الیاف كاملا طبیعی
 270. ویتنام ماگون؛ برندی نوظهور در پوشاک زنانه ویتنامی
 271. ویتنام لوسینه؛ برند نوظهور لباس های مدرن زیر ویتنامی
 272. ویتنام مای وِی دکو؛ یكی از بهترین برندهای اقلام خانگی در هوشی‌مین
 273. ویتنام مین هان؛ برنده‌ی ویتنامی جوایز متعدد طراحی در دنیای مد
 274. ویتنام دو مان كوئونگ؛ برجسته‌ترین طراح مدهای گران قیمت در ویتنام
 275. ویتنام ماسیمو فراری؛ طراح ویتنامی بزرگ‌ترین برندهای جهان
 276. ویتنام كای سیلك؛ یکی از موفق‌ترین طراحان مد ویتنام
 277. ویتنام نن گوین كونگ چی؛ طراح ویتنامی با شهرت جهانی
 278. ویتنام مركز خرید میدان سایگون؛ بهشت عاشقان خرید
 279. ویتنام مرکز خرید دایمند پلازا در هوشی‌مین
 280. تبت برنامه سفر بازدید از سرزمین بومی مردم توو در منطقه هاژو تبت
 281. تبت کوه پیمایی در دامنه‌های کوه مقدس و پوشیده از برف میلی در تبت
 282. تبت گشت در اطراف شهر شینینگ؛ دروازه فلات کینگهای تبت
 283. تبت برنامه سفر بازدید از دریاچه مقدس لامو لاتسو در تبت
 284. تبت راهپیمایی اطراف رودخانه یارلونگ تسانگپو تبت؛ مرتفع‌ترین رودخانه جهان
 285. تبت کوه پیمایی در مرتفع‌ترین قله جهان؛ اورست
 286. ویتنام هانوی و هوشی‌مین برترین مقاصد خرید در ویتنام
 287. ویتنام آثار هنری معاصر ویتنام؛ یادگاری و سوغاتی ارزشمند
 288. ویتنام صنایع دستی سنتی و محلی ویتنامی
 289. ویتنام البسه و پوشاک ویتنامی؛ بهترین یادگاری و سوغاتی از ویتنام
 290. ویتنام کشف دیدنی های شگفت انگیز طبیعی و فرهنگی ویتنام در دو هفته
 291. ویتنام برنامه سفر یك هفته ای در شمال ویتنام
 292. ویتنام بازدید از شهر هوشی‌مین در یك هفته
 293. ویتنام برنامه سفر بازدید از هوئه - هوی آن در سه روز
 294. ویتنام برنامه سفر بازدید از هانوی در سه روز
 295. ویتنام برنامه سفر بازدید از هوئه در سه روز
 296. ویتنام برنامه سفر هوشی‌مین در سه روز
 297. ویتنام فستیوال معبد كی یپ باك در ویتنام
 298. ویتنام فستیوال مبارزه گاو وحشی دو سون در ویتنام
 299. ویتنام روز ملی استقلال ویتنام
 300. ویتنام فستیوال وو لان یا روز مادر ویتنامی
 301. ویتنام فستیوال آفت زدایی در ویتنام
 302. ویتنام مراسم روز جهانی كودك در ویتنام
 303. ویتنام فستیوال معبد با چوآ سو در ویتنام
 304. ویتنام فستیوال بازار عشق كائو وای و عاشقانه های رایج آن در ویتنام
 305. ویتنام فستیوال دهكده مارهای له مات و غذاهای خوشمزه آن در ویتنام
 306. ویتنام روز جهانی كارگر در ویتنام
 307. ویتنام جشن ملی روز اتحاد و همبستگی در ویتنام
 308. ویتنام فستیوال نهنگ‌ها؛ نجات دهندگان ماهیگیران در ویتنام
 309. ویتنام مراسم گرامیداشت و سالمرگ پادشاهان هونگ در ویتنام
 310. ویتنام جشنواره و مسابقه فیل‌ها در سراسر ویتنام
 311. ویتنام فستیوال غذای سرد یا عید مردگان در ویتنام
 312. ویتنام فستیوال چو دونگ تو در ویتنام
 313. ویتنام فستیوال قربانی كردن گاو وحشی در ویتنام
 314. ویتنام تشكر از قدیسان نگهبان در فستیوال رونگ پوك ویتنام
 315. ویتنام فستیوال عاشقانه نویی با در ویتنام
 316. ویتنام کمپینگ و چادر زدن در طبیعت بکر ویتنام
 317. ویتنام شرایط استفاده از مهمانخانه‌ها و اقامتگاه های ارزان قیمت تخت و صبحانه در ویتنام
 318. ویتنام شرایط مسافرخانه ها و پردیس ها در سفر به ویتنام
 319. ویتنام زندگی با اهالی بومی و استفاده از اقامتگاه های بومی در ویتنام
 320. ویتنام اقامتگاه های زیبا و رویایی بوتیک در سواحل و جنگل های انبوه ویتنام
 321. ویتنام اقامتگاه‌های سلامتی و تندرستی و اسپاها در ویتنام
 322. ویتنام آپارتمان‌های اجاره ای و تجهیز شده در شهرهای بزرگ ویتنام
 323. ویتنام آب و هوای ویتنام
 324. ویتنام زیبایی های بکر و رویایی طبیعت ویتنام
 325. ویتنام دین و مذهب در ویتنام
 326. ویتنام ارتباطات غیرکلامی در ویتنام
 327. ویتنام فرهنگ تواضع و فروتنی در ویتنام
 328. ویتنام تاریخ معاصر ویتنام
 329. ویتنام تاریخ ویتنام باستان
 330. ویتنام گاهشمار تاریخ ویتنام
 331. ویتنام ویژگی های منحصر به فرد جغرافیایی ویتنام
 332. ویتنام اطلاعات مفید و مختصر درباره ویتنام
 333. هندوستان پاسخ به سؤالات رایج درباره تلفن ثابت و موبایل در هند
 334. هندوستان سافاری جیپ در اوتارانچال هند
 335. هندوستان دنیای وحشی شرق هیمالیا در هند
 336. هندوستان شکوه جنوب هند در تور طبیعت گردی تپه های مالابار
 337. هندوستان برنامه سفر مخصوص دوستداران یوگا در هند
 338. هندوستان تور سافاری و بازدید از حیات وحشی پارک ملی رویال چیتوان نپال
 339. هندوستان سافاری برای بازدید از ببرهای هندی در پارک‌های ملی هند
 340. هندوستان تورهای بازدید از قبایل چاتیسگار در هند
 341. هندوستان تجربه‌ای تکرار ناشدنی؛ سافاری با فیل‌های عظیم‌الجثه در هند
 342. هندوستان برنامه سفر صید شیر ماهی در شمال هند
 343. هندوستان برنامه سفر بازدید و سافاری حیات وحش شرق هند
 344. هندوستان گشت و گذار در طبیعت هند با پای پیاده
 345. هندوستان تور طبیعت گردی در جنگل‌های انبوه تنمالا در کرالا
 346. هندوستان با تور پرنده نگری هند از تاج محل دیدن کنید
 347. هندوستان تعطیلات آخر هفته در پارک ملی رانتامبور
 348. هندوستان تور پرنده نگری در طبیعت سرزمین هند
 349. هندوستان غنای فرهنگی و تاریخی گوا قدیم در سفری 3 روزه
 350. هندوستان قایقرانی در آب‌های خروشان منطقه کوهستانی ریشیکش
 351. هندوستان زندگی و تفریحات شبانه در هند
 352. هندوستان راس یاترا بزرگ‌ترین فستیوال مذهبی به احترام لرد جاگانات در هند
 353. هندوستان عید فطر در میان مسلمانان هند
 354. هندوستان عید قربان در میان مسلمانان هند
 355. هندوستان فستیوال پورام در هند
 356. هندوستان فستیوال بایساخی؛ جشن برداشت محصول در پنجاب هند
 357. هندوستان فستیوال کوم میلا یا کومبه میلا؛ مهم‌ترین و قدیمی‌‌‌‌‌ترین فستیوال هندو در هند
 358. هندوستان فستیوال ماهاویر جانما کالیاناک؛ جشن تولد مَهاویرا در هند
 359. هندوستان جشن راما نوامی؛ تولد راما در هند
 360. هندوستان کارناوال‌های ماردی گرا؛ سه شنبه‌ی چرب در هند
 361. هندوستان فستیوال هولی؛ جشنواره‌‌ی رنگ‌ها در هند
 362. هندوستان جشن ماها شیوارتری؛ شب بزرگ شیوا در هند
 363. هندوستان فستیوال شناور یا فلوت در هند
 364. هندوستان فستیوال واسانت پانچامی؛ پنجمین روز بهار در هند
 365. هندوستان روز جمهوری؛ اجرای قانون اساسی هند
 366. هندوستان فستیوال سانکرانتی و پونگال؛ برداشت تامیل در هند
 367. هندوستان شرایط سفر زنان تنها در هند
 368. هندوستان سفر به هند با هواپیما
 369. هندوستان زبان و الفبای هندی و شبکه تلفن و ارتباطات در هند
 370. هندوستان سیاست داخلی و خارجی هند
 371. هندوستان اقتصاد نو ظهور و رو به توسعه هند
 372. هندوستان آب و هوای متنوع هند
 373. هندوستان زیبایی‌های بکر و رؤیایی طبیعت هند
 374. فیلیپین طراح مد فیلیپینی راجو لورل؛ حامی زنان اقلیت و کارآفرینی
 375. فیلیپین طراح مد فیلیپینی جوزی ناتوری؛ از وال استریت تا صحنه‌ی مُد
 376. فیلیپین طراح مد فیلیپینی خوزه پیتوی مورِنو؛ سزار مد آسیا
 377. فیلیپین مهم‌ترین نکات برای خرید در سفر به فیلیپین
 378. فیلیپین انواع مراکز خرید و فروشگاه‌ها در سیبو؛ فیلیپین
 379. فیلیپین انواع مراکز خرید و فروشگاه‌ها در مانیل
 380. فیلیپین محبوب‌ترین سوغاتی‌هایی که می‌توان در فیلیپین خرید
 381. فیلیپین برنامه سفر گشت در جزیره باشکوه پالاوان در فیلیپین
 382. فیلیپین غذاهای پرطرفدار خیابانی و ارزان قیمت در فیلیپین
 383. فیلیپین آنچه باید درباره خوراک‌های فیلیپینی به سبک چینی بدانید
 384. فیلیپین انواع رستوران‌ها و فست فودهای زنجیره ای در فیلیپین
 385. فیلیپین انواع غذاهای بین المللی و غربی در فیلیپین
 386. فیلیپین سبک‌ها و روش‌های متنوع آشپزی فیلیپینی
 387. فیلیپین آنچه که باید درباره غذاهای فیلیپینی بدانید
 388. فیلیپین اقامتگاه‌های ارزان قیمت و در دسترس فیلیپین
 389. فیلیپین انواع آپارتمان‌ها و ویلاهای خصوصی در فیلیپین
 390. ویتنام فستیوال ترو ترم در ویتنام
 391. ویتنام فستیوال دژ كو لوآ در ویتنام
 392. ویتنام فستیوال گیونگ در ویتنام
 393. ویتنام فستیوال هوئونگ پاگودا در ویتنام
 394. ویتنام فستیوال بای دن پاگودا در ویتنام
 395. ویتنام سال نو میلادی در ویتنام
 396. ویتنام سال نوی ویتنامی یا عید تت
 397. ویتنام درباره رویدادهای و فستیوال های ویتنام
 398. ویتنام گردشگران سالمند در ویتنام
 399. ویتنام ویتنام بهشتی خوردنی برای گیاه خواران
 400. ویتنام سفر برای بازماندگان جنگ در ویتنام
بیشتر
کمتر

محصولات مرتبط

|

جدیدترین مکان ها

 1. مقبره‌ی فولینگ
 2. مانگروهای لنکاوی
 3. قصر سلطنتی شن‌یانگ
 4. موزه کاخ ملی تایپه | Taipei National Palace Museum
 5. کوهستان علی | Ali Mountain
 6. شهر باید پر شود
 7. منطقه دیدنی کوهستان هنگشان
 8. کندی پنکالان بوجانگ | Candi Pengkalan Bujang
 9. کوهستان ووتای | Wutai
 10. کندی بندانگ دالام بوکیت باتو پاهات | Candi Bendang Dalam
 11. معبد جینکی | Jinci
 12. موزه باستان‌شناسی دره بوجانگ بوکیت باتو پاهات | Bujang Valley Bukit Batu Pahat
 13. معبد شوانگ لین
 14. چشمه‌های آب گرم اولو لگونگ | Ulu Legong
 15. پاگودای چوبی در شهرستان یینگ شیان
 16. مسجد ظهیر
 17. گوک بائو جنیانگ کامپونگ گادینگ | Gok Bau Jeniang Kampung Gadin
 18. پیاده‌رو درختی در سونگای سدیم | Tree Top Walk Sungai Sedim
 19. غارهای دست ساز یون گانگ | Yungang Grottoes
 20. پکان رابو | Koperasi Pekan Rabu
 21. داتای بای لنکاوی
 22. گذرگاه شان‌های گوآن دیوار بزرگ چین | Shanhaiguan
 23. هشت معبد بیرونی
 24. عقاب لنکاوی و پارک لاگندا | Lagenda
 25. گشت‌زنی در رودخانه کیلیم لنکاوی | Kilim
 26. برج رادیو و تلویزیون تیانجین
 27. پارک آبی تیانجین
 28. کوهستان باشیان | Baxian
 29. برج الور ستار | Menara Alor Setar
 30. معبد ملکه آسمان | بهشت
 31. دریاچه دایانگ بونتینگ یا تاسیک دایانگ بونتیگ لنکاوی | Dayang Bunting
 32. کلیسای جامع سنت ژوزف، تیانجین
 33. منطقه دیدنی کوهستان پانشان
 34. پارک دریایی ‌جزیره پایر | Pulau Payar Marine Park
 35. گذرگاه هوآنگ یاگوآن دیوار بزرگ چین
 36. ماشین کابلی لنکاوی
 37. رودخانه های‌هه تیانجین | Haihe
 38. مسجد بزرگ
 39. ساحل ماسه‌های سیاه در جزیره لنکاوی
 40. قلعه داگو | Dagu Fort
 41. جزیره لنکاوی
 42. معبد بودایی دابی | Dabei
 43. پارک ملی ‌جزیره کوکوپ جوهور | Pulau Kukup National Park
 44. موزه ماهیگیران تانجونگ بالو | Tanjung Balau Fishermen Museum
 45. باغ‌وحش جوهور
 46. خیابان فرهنگی باستانی | Ancient Cultural Street
 47. معبد بودای یشمی
 48. دژ قدیمی جوهور یا کوتا جوهور لاما | Kota Johor Lama
 49. مزرعه تمساح تلوک سنگات | Teluk Sengat Crocodile Farm
 50. مرکز مالی جهانی شانگهای
 51. گالری ماوار | Mawar
 52. برج تلویزیونی مروارید شرقی شانگهای
 53. موزه کوتاتینگی | Kota Tinggi Museum
 54. موزه‌ی شانگهای
 55. پارک ملی تانجونگ پیای | Tanjung Piai
 56. باغ یو یوان
 57. خیابان نانجینگ
 58. مسجد سلطان ابوبکر
 59. آبشار کوتاتینگی | Kota Tinggi Waterfall
 60. باند شانگهای
 61. موزه سلطنتی ابوبکر | Muzium Diraja Sultan Abu Bakar
 62. سالن اجتماعات عمومی
 63. باغ وحش چونگ‌کینگ
 64. گونونگ لدانگ، کوه اوفیر | Gunung Ledang Mount Ophir
 65. مرزرعه میوه دیزارو
 66. دره کوتانگ رودخانه یانگ تسه | Qutang
 67. رودخانه یانگ تسه
 68. ساحل دیزارو | Desaru
 69. ‌جزیره اور | Pulau Aur
 70. جزیره‌ی حیرت انگیز راوا | Stunning Rawa Island
 71. ‌جزیره راوا | Pulau Rawa
 72. جزایر سیبو | Pulau Sibu
 73. پارک ملی انداو رومپین | Endau Rompin
 74. کوتا اسکندر جوهور | Kota Iskandar Johor
 75. لگولند | Legoland
 76. پارک باتلاقی | Wetland Park
 77. باغ گیاه شناسی پوتراجایا تامان بوتانی | Putrajaya Botanical Garden Taman Botani
 78. پل پوترا | Putra Bridge
 79. پارک میراث کشاورزی | Agriculture Heritage Park
 80. پِردانا پوترا | Perdana Putra
 81. کاخ دادگستری | Palace Of Justice
 82. باغ دوستی چین - مالزی | The China - Malaysia Friendship Garden
 83. کروز پوتراجایا | Putrajaya Cruise
 84. مسجد پوترا | Putra Mosque
 85. مکان تستی رستوران-1
 86. موزه و نگارخانه‌ی بانک نگارای مالزی
 87. تایلند ساختمان قدیمی بان سینگهاتا
 88. تایلند بان تانگ نانگ اوک
 89. تایلند بان نا سامای
 90. تایلند پرا تات کانگ کائو نویی
 91. تایلند وات ماها تان (یاسوتان)
 92. تایلند وات سوپاتانارام
 93. تایلند وات نانگ بوا
 94. تایلند وات چائنگ
 95. تایلند وات تانگ سی موآئنگ
 96. تایلند پارک ملی پا تائم
 97. تایلند مائه نام سونگ سی
 98. تایلند پارک جنگلی پانوم ساوای
 99. تایلند پارک ملی کائو پرا ویهانس
 100. تایلند وات پا ماها جدی کائو (وات لارن کواد)
 101. تایلند نانگ هان
 102. تایلند پرا تان چوئنگ
 103. تایلند پارک سومدت پرا سریناکاریندرا در رویی ات
 104. تایلند بوئنگ پلان چایی
 105. تایلند وات کلانگ مینگ موئنگ
 106. تایلند وات بوراپا پیرام
 107. تایلند موزه ملی رویی ات
 108. تایلند وات پو چایی
 109. تایلند پل دوستی تایلند-لائوس
 110. تایلند سالا کائو کو یا وات کائک
 111. تایلند پارک جنگلی نامتوگ تاو تو
 112. تایلند ابوسوت چوبی وات پاروئن سونگتام
 113. تایلند وات تام کلانگ فن
 114. تایلند فسیل‌های صدف های چند میلیون ساله
 115. تایلند مقبره شاه نارسوان کبیر
 116. تایلند مزرعه چوکچای
 117. تایلند سد لام پرا پلوئنگ
 118. تایلند کائو پائنگ ما
 119. تایلند پراسات پانوم وان
 120. تایلند وات کاو چان نگام
 121. تایلند سد لام تاکونگ
 122. تایلند پارک ملی کائو یایی
 123. تایلند وات سالا لویی
 124. تایلند باغ‌وحش ناکان راتچاسیما
 125. تایلند پرا تات پانوم
 126. تایلند نامتوک تات تان
 127. تایلند پارک ملی ماکداهان
 128. تایلند هو کائو ماکداهان
 129. تایلند پرا تات نا دان
 130. تایلند منطقه امن و حفاظت شده حیات‌وحش پو لوانگ
 131. تایلند پارک ملی پو روا
 132. تایلند پارک ملی پو کرادوئنگ
 133. تایلند هونگ مون مانگ یا موزه شهر کان کائن
 134. تایلند پارک ملی پو پا
 135. تایلند پارک ملی پو ویانگ
 136. تایلند سد ابولراتانا یا پونگ نیپ
 137. تایلند وات سی بان روانگ
 138. تایلند وات کلانگ
 139. تایلند پاتاساتان فو پو
 140. تایلند مرکز تبلیغات هنری، فرهنگی و گردشگری
 141. تایلند اثر تاریخی پرایا چایسانتان (چائو سومپامیت)
 142. تایلند پرا تات نانگ سام موئن
 143. تایلند مکان مقدس چائو پو پرایا لائه
 144. تایلند سد چالابهورن / سد نام پروم
 145. تایلند پارک ملی تان تان
 146. تایلند اثر تاریخی پرایا پاکدی چامپون (لائه)
 147. تایلند کا سوان تائنگ
 148. تایلند منطقه مقدس بان کاک نگیو (پراسات بان کاک نگیو)
 149. تایلند مرکز فرهنگی پایین شمال شرق
 150. تایلند پارک پرندگان (سوان نوک)
 151. تایلند پارک تاریخی پانوم رانگ
 152. تایلند مرکز هنرهای دستی بان کام پرا
 153. تایلند معبد پرا لاو تپ نیمیت (وات پرا لاو تپ نیمیت)
 154. تایلند پرا مونگکان مینگ موئنگ
 155. تایلند دهکده مو لام
 156. تایلند مرکز صلیب سرخ کائو لان تایی
 157. تایلند جزیره ماک
 158. تایلند جزیره کرادات
 159. تایلند جزیره کام
 160. تایلند ستون شهر
 161. تایلند وات یوتا نیمیت
 162. تایلند وات باپهارام
 163. تایلند جزیره لائویا
 164. تایلند لا لو
 165. تایلند پارک ملی تا پرایا
 166. تایلند پارک ملی پانگ سیدا
 167. تایلند ساکائو و ساکوان
 168. تایلند هات مائه رامپائنگ-بان کان او
 169. تایلند کاو لائم یا
 170. تایلند پرا چدی کلانگ نام (وات ساموت کانگکا یا وات پاک نام)
 171. تایلند جزیره مان نای
 172. تایلند کاو چاماو-پارک ملی کاو ونگ
 173. تایلند او کای- لائم تان
 174. تایلند نامتوک کلانگ پلا کانگ
 175. تایلند وات سارانات تامارام
 176. تایلند سوان سان
 177. تایلند وات پا پرادو
 178. تایلند موزه نمایش سایه های دات بان دان
 179. تایلند مقبره شاه تاکسین
 180. تایلند بنای یادبود سانتون پو
 181. تایلند لائم مائه فیم
 182. تایلند بان فی
 183. تایلند نامتوک تان تیپ
 184. تایلند آبشار تاکرو و آبشار سالادای
 185. تایلند کائنگ هین پوئنگ
 186. تایلند ساختمان چائو پرایا ابهایهوبات
 187. تایلند پارک ملی تاپ لان
 188. تایلند شهر باستانی سی ماهوسوت
 189. تایلند مکان باستانی سا موراکوت
 190. تایلند وات کائو پیچیت
 191. تایلند هنر در بهشت
 192. تایلند --
 193. تایلند وات یاناسانگوارارام وراماهاویهان
 194. تایلند مینی سیام
 195. تایلند جزیره لن
 196. تایلند خانه مقدس حقیقت
 197. تایلند دهکده فیل پاتایا
 198. تایلند بان ساکاوادی
 199. تایلند دنیای زیر آب پاتایا
 200. تایلند ساحل جامتین
 201. تایلند کاو پرا تام ناک یا کاو پرا تات
 202. تایلند جزیره رانگ
 203. تایلند پارک تفریحات ماجراجویانه تری تاپ
 204. تایلند جزیره چانگ نویی
 205. تایلند جزیره نگام
 206. تایلند مزرعه پرورش ببر سی راچا
 207. تایلند باغ‌وحش باز کائو کیاو
 208. تایلند سوان نانگ نوچ (باغ نانگ نوچ)
 209. تایلند بازار شناور پاتایا
 210. تایلند پارک سه پادشاه
 211. تایلند پارک سنگی یک میلیون ساله و مزرعه پرورش تمساح
 212. تایلند موزه بطری
 213. تایلند موُسسه علوم دریایی دانشگاه بوراپا
 214. تایلند ساحل پاتایا
 215. تایلند کائو چی چان
 216. تایلند هات لائم سینگ
 217. تایلند پارک ملی نامتوک پلیو
 218. تایلند وات کاو سوکیم
 219. تایلند کای نوئن وونگ
 220. تایلند بنای یادبود تاکسین مهارات
 221. تایلند توئک دائنگ
 222. تایلند آبشارهای سویی داو
 223. تایلند کلیسای کاتولیک چانتابوری
 224. تایلند مکان مقدس ستون شهر-یالا
 225. تایلند مسجد مرکزی یالا
 226. تایلند وات کاهاپیموک
 227. تایلند چشمه آبگرم بتونگ
 228. تایلند بزرگ‌ترین صندوق پستی تایلند
 229. تایلند دهکده ساکای
 230. تایلند نامتوک لا-اونگ (آبشار رنگین کمان)
 231. تایلند نامتوک تان تو
 232. تایلند جزیره نگای یا جزیره ها یی
 233. تایلند پارک ملی هات چاو مایی
 234. تایلند جزیره کرادان
 235. تایلند جزیره ماک و تام موراکوت (غار زمردین)
 236. رانگ/جزیره_اد
 237. href="/؄ائم_ار تاکرو ٯ/شron-left" aria-hidden="true">جزیره لن /تاانگمriaد/شoاکسی لass="fa fa-chevro نگ/تاتای_تاfa-cی_تایm_تام_مron-left" i:ا_و_دیدنی_های_تایلند/ترانگ/جزیره_اد
 238. lرا_های_تایلند/ترانگ/جزیره_ادهات لائم سینگ
 239. تایلند تایلند
 240. c nشهبنوچ)/زیره_ا؂"/زیره_اد؂"/زیره_اد؂"/>
 241. c nشهب یلنpدنueo _های_؂"/ شهu_دید&
 242. <ند/تراao>جزیره مان نای
 243. <ند/تراao>
 244. رهرا_چ_تایلند/یناچینmیلند/__)a href="/تs i> رهرا_چ_تایلند/یناچینmیلند/__)a href="/تnf="/جزی؆گ/؅ron1ه_ندm ؂"/>
 245. رهرا_چ_تایلند/یناچیٹtٹtٹtٹ/نی / /ز/ /ز/ /بنی_1 /ز/تاناnشد/_
 246. /جزیره_اد
 247. <ه_اد؂"/ا_و_دیm_تام>c nشهب یلنpدنueo _های_؂"/ شهu_دید& -chevron-left" aria-hie/ های_تایلند/تادaرهر lه_ا _ا _ا _ا _ا _ا _ا _ا _ا _ا _ا _ا _ا _ا _ا _ا _ا _ا _ا _ا _ا _ا _ا _ا _ا _ا _ا _دیدpleft" arگ/جس
 248. c nش٬0-لند/__رانگ/جزیره_اد
 249. جزیره مان نای
 250. <ند/تراao>جزۄنا_و_ a-hidهu_دید& nd/>جزۄنا_و_ a-hidهu_دید& nd/>جزۄنا_و_ a-hidهu_دید& nd/>ند/شی_ٌdاد
 251. تایron-left" aria-hidجB
 252. یلندیدیدنی__ a-hi/جزیره_انی_های_ت 1lclassmها_و_ry1">تاتای_تاfa-cی_؆class="fa lass="counois="fh/ناچینmیلند/__)a href="/تs i> /تاانگمriaد/شoاکسی ل lieیر-پ">نگ/نگ/کا/span> < چا_تاfa-cی_؆class="fa ureایلند/ اچینmیلند/__)a href="/تs i> /o ای.ه_اد
 253. mدنی_های_تایلند/ترانگ/جزیره_اد
 254. <ند/تراao>
 255. ؆ ntryaتایل1 mدنی_های_تایلند/تران"ناد جزۄنا_و_ و"> یلند/شهرها_وiaک تue"><ند/نگ/ _ا _ا _ا _ا _ا _ا _دیدpleft" arگ/جس
 256. کاو پرا تام ناک یا کاو پرا تات e
 257. تایلند e/ج class="fhۇایunند e/ج class="fhۇایunند e/ج class="fhۇایunند e/ج class="fhۇ>
 258. -arگرا_چ_تایلند/یناچیٹtٹtٹtٹ/نی / /ز/ /ز/ /بنی_1 /ز/تاناnشد/_ /جزیره_ا؆یدaره__ا"ariunیلte">t" aria-hidden="true">نامتوک تان تو <_ها8راa_باپهارام">نامرد/دنhidden="tتاef="/ریرند/تاد -hev_تایلند/(نی_هره_tلند//i>نامرد/دنhidden="tت<_ها8راa_باپهارام"><n> /جزی
 259. اد
 260. a>
 261. "/>
 262. گ/جزیره_اد<_تایen="tت<_هنddenد/:سوان_سوt__)a href="/تs i> /o ای.ه_اد mدنی_های_تایلند/ترانگ/ج ی_uد/شه/a>ی_ria-hid _ا/__هایا/شه/a>لنm/<_هنddenد/:سوان_سوt__)a href="/تs ناچ3 uuیرaی_ria-hid _ا/__هایا/شه/a>لنm/<_هنddenد/:سواc جزی؆گ/؅ی.ه_اfa-chevro نگ_اد t__)/li> لند/ی"> _tل> t__)/li> لنگ/جسایef=تایل.ه_ا_)/lایلنزیره_اد ه/a>ی_ria-hid _ا/__هایا/شه/a>لنm/<_هنddenد/:سوا_اند/aا_و_دیدنی_ها ft" aria-hie،ٹtٯ/شهرr-hidi/aa_حگ/؅span class o left" arڄsddeو_درهاند-hidi/aa_ح aراi> گ/جزۯ-hidi/aa_ح-hidi/aa_حگ/؅span="tٯ/شa-زntry(hه_ج
 263. n> ادلنm/<_هنddenد/:سواcاد
 264. هکده_ساکا گ/جزیرهگ/ؾn> ادn> 7جی_(dden=_جزلند/" هکده_ _ح>
 265. <_ها8راa_باپهارام">
 266. fa-chevron-left"a نۮسوان_a"/_بepا/t
 267. ه/a>تایلند
 268. lDria-hiddةاد ه/a> lDria-hiddةاد ه/a> ه/a> lDria-hiddةاد جزۄنا_و_ aادزیره_؂"/ شهu_دیpaaa/aBr eانادجزt" aria-hidden="true">chevronهnان"> :u_دیpaaa/aBr توای>
 269. ها_ron-تایلند/شهرها_و_دیدنی_های_تایلنr9 یحق _ا/__هاoa href_هcr_تاcr_تاcr_iaef="/a-زیli>ها_roacدرا٧> زیره_؂"/ شهu_دیpaaa/aBr eاناد
 270. f_ٯ
  cالا/نام س <چینmا> eاندگ/جزیره_ادرهدرهدرهد _tل> t__)/li
 271. "tdden="tdden="tdden="tdden="tdden="tddeو_درهاند/شهرr-hidi ی_های_تایلند/ترانگ/جز"و_دیدجزی؈_تایلpaaa/aa_ح"><n> /جزی mدنی_های_تایلند/ترانگ/ج ی_uد/شه/a>chevronهnان"> :u_دیpaaa/aBr توای> /شه"حق(pe ">f _ا02glli_0نگ تو="true">
 272. ایای_؂ل> ۮسوان_a"/_،دنی_های_تای
 273. <گ/تای
 274. <گ/تای
 275. <گ/تای
 276. <گ/تای
 277. <گ/تای
 278. <گ/تای
 279. <گ/تای
 280. <گ/تای <گ/تای
 281. <گ/تای
 282. <گ/تای
 283. <گ/تای
 284. <گ/تای
 285. <گ/تایدجزی؈_تایل left" "/تای/li>ها_ron-تایلند/شهرها_و_دید<گ/تره_٪ای "/>ج aria-hi یلند/شهرها_و_دیدنی_های_تایلند/ترانگ/ج_پرزیره_ ass="و_دیi><گ/_؂ل> ۮسوان_a"/_،دنی_های_تای
 286. <گ/تای
 287. <گ/تای
 288. <گ/تای
 289. <گ/تای
 290. <گ/تای
 291. <گli_0نگ ب<_ها۩را٧> ه/a>/جزی
 292. mدنی_های_تایلند/ترانگ/ج ی_uد/شa/aa_ د/تای ها_ron-تایلند/شهرها_و_دید<گ/تره_٪ای "/>ه /a><ی
 293. ایaa_ اdg اد
  paaa/aد/شa/aa_ د/تای li>نامرد/دنhidden="tتاef="/ریرند/تاد -hev_تایلند/(نی_هره_tلند//i>نامرد/دنhidden="tد/nnد/ ا i><گ/تای
 294. <گ/تایدجزی؈_تایل left" "/تای/li>ها_ron-تایلند/شهرها_ٴo1_کرادان">iاایل ی_تنای fلند/یناچینmیلهa /a>ناe an cd2/ج an cd2/ج an cd2/ج an cd2/ج an cd2/ج an cd2/ج an cd2/ج an cd2/یلند
 295. li>نام؈_دpارا٧> ه/a>
 296. lDria-hiddةاد den="/ /د یلi>j /د>j /د>رانگ/جزی؆گ/ن ؅ی_ره_؇اٯید<گ/ترهره یrشه/rڅ<گ/تای
 297. <گ/تای
 298. <گ/تای
 299. ی_تایSu_دیpaaa/aBr eانادجزt" aria-hidden="true">
 300. < lDria-hiddةاد <_ا؆لند/ی f">اد -hev_تایلند/(نی_هره_tلند//i>نامرد// ه_usای tیلi_a-hidهu_دید& "><_ا؆لند/ی f">اد -hev_تایلند/(نی_هره_tلند//i>ند/(ن mدنی_های_تایلند/ترانگ/جزیره_اد
 301. <n>اa i 9یرٴ" arگ/جس
 302. f_ٯ<گ/تای
 303. <گ/تای
 304. <گ mدن href="<گ هرها_و_دی i_هاr جزیره-lnss="fa مriaد/شoاکسی ل نی_های_
 305. f_ٯ
 306. <ند/تراao><ه_ساکا گ/جزیرهگ/ؾn> اد_سدان شه>ندm spanد-hiناa i vجی_Iuuیرa <ه_/تایمss o left" arڄsddeو_درها/جزیره_اddeو_ای_توو کاو سوکیم
 307. cاادن>< v(لندل ata-chevr_و_i> > ۮسوا9p_ٴ a
 308. hr hr"/3alای_e تrدج(نی_های left" ue"ی_تایلi><ه_ساکا گ/جزیرهگ/ؾn> ادها_ron-تایلند/شهرهادی؇f_توڳaa_ایلنr9 ۬ aای_تایلند/ترانگ/جزیره_اد
 309. li> _تا۲اe_ساکر/li> f_ٯcانرند//ioa href_تو eoی_i/li> hr"/3alای_e تrدج(نی_های left" ue"یادیدنی_ aد<<دید& "><_ا؆لند/ی f">اد -hev_تایلند/(نی_هره_ha_حق_پرا uuیرaنامرد//؆گ/ترهl(نی_اور_پادی؆گ/ترهl(نی_اور_پا="/تایلند/شاد؂"/ا_ٲntrهای_تایلند/تادaرهر lه__دۇجی_Iuuیرa "/>
 310. گ/ تlره_/ای٬س
 311. li><گ/_ید8 eاندگ/جزیره_ادرهدرهدرهدlcندr3 ره_د8 jtdden_ا"al/جزۇای_تایلند/ترانi>j /د>رانگ/ oki><گ/_ید8 eاندگ/جزیره_ادرهد/li>ج arlue">cانرند//ioa href_تو eoی_i/li> hr"/3alای_e تrدج(نی_های left" ue"یادیدنی_ ۬زۇای_aa_نی_ ۬زۇای_aa_نی_ ۬زۇای_aa_نی_ ۬زۇای_aa_نی_ ۬زۇای_aa_نی_ ۬زۇای_aa_نی_ ۬زۇای_aa_نی_ ۄن